Ako sa starať o masívny nábytok

Ako sa starať o masívny nábytok?

Ako sa starať o masívny nábytok?

Nábytok z masívu je obľúbeným doplnkom interiéru nie len pre jeho vzhľad, ale aj trvácnosť, ktorá zabezpečuje, že niektoré kusy sa dokonca dedia z jednej generácie na druhú. Avšak aby vám takýto nábytok dlho vydržal v perfektnom stave je nevyhnutná aj starostlivosť oň. Ako správne ošetrovať nábytok z masívu? Aké prípravky použiť a čomu sa vyhnúť? Nechajte sa inšpirovať!

Masív

Pokiaľ rozmýšľate, aký druh dreva označuje slovo masív, ide len o obyčajné rastúce drevo. Nejedná sa teda o žiadne zmesi rôznych materiálov, ako napríklad pri dyhe, kde sa tenké plátky dreva lepia na jednotlivé diely nábytku.
Keďže je drevo prírodný materiál, mení svoje vlastnosti v závislosti od vlhkosti vzduchu, ale aj teploty. Zároveň má aj svoju charakteristickú vôňu. Preto je v týchto ohľadoch drevo citlivejšie ako iné materiály (napríklad plast), avšak stačí poznať správny spôsob ošetrovania a prípravky naň a stane sa ozdobou vášho príbytku na dlhé roky.

ako sa starať o masívny nábytok

Ideálna klíma

Keďže je drevo prírodný materiál, jeho vlastnosti sa menia v závislosti od vlhkosti a teploty vzduchu v miestnosti. Ak je vlhkosť vzduchu príliš vysoká, drevo sa začne rozpínať. Pri príliš suchom ovzduší dochádza k opačnému javu, drevo schne a scvrkáva sa. Najideálnejšia vlhkosť je preto v rozmedzí 50 až 60 %. Zároveň by sa v miestnosti mala udržovať teplota okolo 20 stupňov Celzia. Vyvarovať by ste sa mali príliš veľkým teplotným výkyvom, ktoré by mohli nábytok poškodiť.

Čo sa týka vetrania, malo by byť šetrné, ale pravidelné. Pre masívny nábytok je vhodný najlepšie jemný prievan. Pri letných horúčavách netreba zabudnúť na zvlhčovače vzduchu. Zároveň platí, že by ste sa mali vyhýbať umiestňovaniu nábytku z masívu do miestnosti, v ktorej sa často kúri podlahovým kúrením, pretože sa vzduch nadmerne vysušuje. Pokiaľ však nie je iná možnosť, alternatívou sú práve vyššie spomenuté zvlhčovače vzduchu alebo špeciálne prípravky, ktoré zabraňujú vysušovaniu dreva.

Pozor na vodu

masívny nábytok taburetka

Drevený nábytok je citlivý na vlhkosť, dvojnásobne to platí pri ukladaní vlhkých či mokrých predmetov na jeho povrch, čomu by ste mali v maximálnej možnej miere vyvarovať.

Pokiaľ dôjde vyliatu väčšieho množstva tekutiny na masívny nábytok, okamžite ho utrite do sucha mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Vhodné je časť tekutiny najskôr odsať papierovou utierkou, aby sa predišlo jej zbytočnému roztieraniu po ďalšom povrchu a následne použiť, napríklad bavlnenú handričku na dočistenie pred tým, než nečistoty zaschnú na nábytku. Predídete tak nenávratným škodám na jeho povrchu. Zároveň nie je vhodné umiestňovať najmä tmavší nábytok z masívu na priame slnečné svetlo.

Leštenie a utieranie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že starostlivosť o nábytok z masívu je náročná, ale so správnou technikou a prípravkami to zvládne každý. Je dôležité si zapamätať, že takýto nábytok vždy používame jemnú mäkkú handričku, a to buď suchú, poprípade jemne navlhčenú. Nikdy nie mokrú! Po tomto čistení je vhodné prípadnú vlhkosť ešte odstrániť suchou handričkou. Takto zabezpečíte bežnú základnú starostlivosť o nábytok.

Ako na škrabance?

Najlepšie je sa škrabancom na povrchu masívu vyvarovať, ale ak k nim došlo, existujú spôsoby ako ich účinné zamaskovať a odstrániť. Pokiaľ ide iba o menšie, nie veľmi hlboké škrabance, môžete ich zakryť pomocou kôry orechov. Môže ísť o vlašské, para orechy, lieskovce či pekanové, ktorými potriete škrabance. V tomto prípade ide najmä o olej pochádzajúci z orecha, ktorý pomôže zakryť poškodenie.

Pokiaľ na nábytku vznikli hlbšie škrabance alebo hľadáte spôsob ako ešte lepšie zakryť aj menšie škrabance, najmä ak ich je viac, siahnite po krycích fixkách, vosku na opravu nábytku alebo iných špecializovaných prípravkoch. Pokiaľ si zvolíte vosk (podobne ako pri iných prípravkoch) vyberte si odtieň, ktorý sa najviac zhoduje s farbou vášho nábytku. Následne vyplňte škrabance voskom, nechajte dostatočne dlho zaschnúť a na záver pretrite mäkkou handričkou.

masívny nábytok - komoda

Ošetrovanie nábytku z masívu

Nábytok z masívu sa vyrába z rôznych druhov dreva a taktiež v rôznych povrchových úpravách. Preto je dôležité zvoliť také prípravky a postup, ktorý najlepšie vyhovuje danému druhu nábytku. Dôležité je pri prvom použití nového druhu prípravku ho najskôr odskúšať na malej ploche, najlepšie na málo viditeľnom mieste. Predídete tak prípadným škodám na nábytku, zároveň zistíte, aké množstvo prípravku je vhodné použiť pri ošetrovaní, tak aby ste dosiahli želané výsledky.

Ošetrovanie povrchu u voskovaného nábytku

ako sa starať o masívny nábytok Renuwell
Renuwell – rýchle ošetrenie nábytku

Masívny nábytok pokrytý voskom má vďaka nemu nie len príjemný vzhľad, ale aj vôňu. Pri jeho ošetrovaní vám môže pomôcť práve vosk alebo rôzne prípravky, ktoré ho obsahujú. Vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré môžu poškodiť nábytok alebo ho aj odfarbiť.
Vhodné je preto pravidelne pomocou bavlnenej handričky aplikovať na suchý a čistý nábytok vrstvu vosku. Následne počkať, kým sa nevpije do dreva a nezaschne, vhodné je povrch na záver jemne preleštiť.

Ak hľadáte možnosť ako sa rýchlo a efektívne postarať o váš nábytok, siahnite po RENUWELL Prípravok pre rýchle ošetrenie nábytku. Uľahčí vám prácu a váš nábytok sa bude skvieť čistotou. Jeho zloženie obsahujúce vosk a jemný krém s olejom sa šetrne stará o vrchné plochy vášho nábytku.
Vďaka tomu váš masívny nábytok získa prírodný lesk. Zároveň bude odolnejší pred ďalším znečistení, čo zabezpečí práve ochranná vrstva vytvorená prípravkom. Bonusom je navyše povrch príjemný na dotyk.

Na dlhodobú ochranu a ošetrovanie nábytku je vhodný RENUWELL Vosk na nábytok. Ošetruje povrch nábytku, chráni ho pred poškodením a naviac zvýrazňuje jeho prirodzený lesk.
Výhodou prípravku RENUWELL Vosk na nábytok je, že je prírodný a bezfarebný, preto sa šetrne a jemne stará o všetky vrchné plochy nábytku a pomáha udržovať prirodzenú vlhkosť dreva.

Ošetrenie masívneho nábytku - vosk na nábytok Renuwell
RENUWELL Vosk na nábytok

Ošetrovanie povrchu u lakovaného nábytku

Ošetrenie masívneho nábytku lakom je vhodné pre lepšiu ochranu dreva, vyšší lesk a zvýraznenie jeho farby. Pri ošetrovaní je dobré odstrániť prach a prípadne nečistoty jemne navlhčenou alebo suchou handričkou, ktorá môže byť prípadne namočená do prípravku vhodného na takýto druh povrchu. Netreba však zabúdať, že žiadne prípravky netreba nechávať pôsobiť na povrchu dlho, lebo by ho mohli poškodiť. Rovnako je potrebné sa vyhnúť silným rozpúšťadlám, chemikáliám či benzínu.

Ošetrovanie povrchu u olejovaného nábytku

U takéhoto druhu nábytku sa jeho ošetrenie zabezpečuje nanesením vrstvy oleja rastlinného pôvodu. Ten narozdiel od vosku alebo laku chráni nábytok tak, že nevytvorí klasickú ochrannú vrstvu iba na povrchu, ale prenikne aj do jednotlivých buniek dreva. To umožňuje ochranu dreva nábytku pred mechanickými či chemickými vplyvmi.

ako sa starať o masívny nábytok - Renuwell regenerátor na nábytok
Regenerátor

Na povrch nábytku treba naniesť mierne hrubšiu vrstvu oleja a nechať ho voľne vsiaknuť do dreva. Následne odstrániť nadbytočný olej suchou handričkou, ktorou je vhodné vytrieť celý nábytok do sucha.
Okrem odstránenia jemných povrchových defektov sa týmto spôsobov výrazne skrášli povrchový vzhľad dreva. Nábytok nadobudne opäť nádherný lesk a farbu. V závislosti od typu oleja a nábytku je vhodné takto ošetrovať nábytok niekoľkokrát ročne alebo častejšie.

Na ošetrovanie tohto druhu nábytku je vhodný napríklad RENUWELL Regenerátor na nábytok, ktorý zabezpečí, že povrchové plochy dreva budú dokonale čistené a vynovené. Jednou z mnohých výhod tohto prípravku je, že nepôsobí len na povrchu, ale aj v hĺbke dreva, vďaka čomu dopraje vášmu nábytku potrebnú starostlivosť a zvýrazní štruktúra dreva.
Zároveň RENUWELL Regenerátor na nábytok vráti nábytku jeho farebnosť a pomáha ošetriť veľmi suché drevo tým, že mu navráti prirodzenú vlhkosť. Ide o tmavý olej, ktorý u svetlejšieho nábytku môže ovplyvniť jeho farbu.

ako sa starať o masívny nábytok - olej na nábytok

Váš nábytok pomôže rozjasniť RENUWELL Olej na nábytok. Jeho nespornou výhodou je, že je bezfarebný a prírodný. Zároveň pomáha drevu zachovať si jeho prirodzenú vlhkosť a farebný tón. Vďaka tomu dokáže zvýrazniť prirodzenú štruktúru dreva.
Ide o prípravok, ktorý sa nestará len povrch, ale pôsobí aj do hĺbky dreva. To zabezpečuje, že prípravok vytvára ochrannú vrstvu chrániacu pred ďalším znečistením.

Optimálne je ošetriť nábytok týmto olejom každé 3 mesiace.