Aký nábytok do detskej izby

Aký nábytok do detskej izby a na čo netreba zabudnúť?

Nové dieťa v rodine znamená aj potrebu vytvoriť mu bezpečný priestor, kde by mohlo tráviť čas, rásť, študovať a hrať sa, čiže detskú izbu. Tá by mala spĺňať základné kritéria bezpečnosti, kvality, odolnosti, ľahkej údržby, funkčnosti, a samozrejme, aj dizajnu. Výber správnych materiálov a nábytku tak je nie vždy jednoduchou záležitosťou. Aký nábytok do detskej izby teda zvoliť? S našimi praktickými radami zvládne zariaďovanie detskej izby skutočne každý!

Správna detská izba

Každá izba pre dieťa je priestorom, ktorý je určený nielen na spánok, ale aj hru, zábavu s kamarátmi či štúdium. Preto, na rozdiel od iných v miestností v dome či byte, musí detská izba spĺňať viaceré kritéria, pretože spája spálňu, študovňu, herňu a občas aj obývaciu miestnosť v jednom.

Ešte podstatnejšie pri tom je, že izba nie je nemenný celok, ale prispôsobuje sa potrebám dieťaťa ako rastie. Nedodržanie tohto princípu je aj jedna z najčastejších chýb pri dizajne detských izieb – nábytok nie je flexibilný a nedokáže sa prispôsobiť dieťaťu. Preto je potrebné už hneď na začiatku zvoliť mierne univerzálnejšie kúsky, ktoré je možné vhodne kombinovať aj počas obdobia dospievania dieťaťa so štýlom, ktorý si už samo zvolí. V ponuke sú aj kompletné detské či študentské zostavy v rôznych farbách ktoré prihliadajú na flexibilitu a účelnosť.

Pozornosť patrí aj dekoráciám a správnej orientácii jednotlivých kúskov nábytku. Tu sa uplatňujú viaceré metódy, vrátane známej FENG SHUI. Nemusíte byť však profesionálnym dekoratérom, stačí si uvedomiť fakt, že v detskej izbe by mali byť veci prakticky usporiadané a po ruke, aby dieťa, napríklad pri písaní úloh, nemuselo odbiehať po farbičky či učebnice na opačný koniec miestnosti.

nábytok do detskej izby - detská izba

Rozdelenie zón

Každá detská izba by sa mala skladať z jednotlivých častí alebo zón, ktoré je potrebné citlivo poprepájať a vyskladať. To znamená zvoliť správny nábytok a materiály vzhľadom na dispozíciu a vkus dieťaťa a rozhodne nešetriť na úložných priestoroch.
Čím bude dieťa staršie, tým viac priestoru na oblečenie či osobné predmety bude potrebovať. Ak vopred budeme myslieť na túto skutočnosť, vyhnete sa tomu, že budete musieť ukrajovať z priestoru určeného na hranie. Predstavme si preto jednotlivé zóny a základné prvky, ktoré by mali obsahovať.

Oddychová zóna

Poschodová posteľ do detskej izby

Jej centrom je, samozrejme, posteľ. Tá by mala byť z kvalitného materiálu a predovšetkým by mala obsahovať ortopedický matrac, ktorý poskytne vyvíjajúcej sa chrbtici dieťaťa komfort, ale aj dostatočnú oporu. V prípade alergika by ste mali zainvestovať aj do antialergických prikrývok, obliečok a poťahu na matrac.

A čo keď sú súrodenci dvaja? Aj v prípade viacpočetných rodín, ktoré nemajú k dispozícii izbu pre každé dieťa, je tu riešenie, volá sa poschodová posteľ. Už dávno neplatí, že ide o lôžka s nepohodlnými rebríkmi umiestnené nad sebou. Prídavné lôžko môže byť pokojne situované aj pod posteľou a večer sa prakticky vysunie, čím šetrí priestor.

poschodová posteľ so stolíkom a úložným priestorom - červená, biela

Postele ani nemusia byť úplne umiestnené jedna druhej, ale môžu byť usporiadané aj do tvaru písmena L. Možností je veľmi veľa a poschodové postele sú kreatívnym prvkom interiéru, ktorý ho dokáže oživiť. Napríklad tým, že namiesto rebríka použijete schodíky, ktoré budú v sebe navyše skrývať úložné priestory.

sedací vak do detskej izby

Možnosťou pre menšie priestory je aj poschodová posteľ, ktorá však obsahuje iba jedno lôžko. Pod ňou sa totiž nachádza priestor, ktorý využijete buď ako odkladací tak, že ho vyplníte skrinkami. Alebo pod posteľ umiestnite písací stôl aj s lampičkou, aby dieťa malo dostatok svetla pri písaní. Opäť sa môžete vyhnúť rebríku tak, že použijete schodíky skrývajúce zásuvky.

K posteli môžete dodať aj nočný stolík, avšak tento doplnok je vhodnejšípre staršie deti. Pri mladších hrozí riziko úrazu najmä, ak má stolík ostrejšie hrany. Stavte radšej na menšie poličky umiestnené vedľa či pozdĺž lôžka.
V prípade tých najmenších, zvoľte postieľku s vysokými bočnými stenami. Elegantne pôsobí jemný biely baldachýn či rôzne závesné hračky nad postieľkou. Ďalším doplnkom oddychovej zóny môže byť sedací vak či kreslo, ktoré ju tak efektívne prepojí s priestorom určeným na hranie. Pohodlné sedenie pri počúvaní huby či čítaní časopisu ocení dieťa aj v staršom veku.

Hracia zóna

Je nevyhnutnosťou každej detskej izby, a preto by mala byť dostatočne veľká. Na podlahe nesmie chýbať farebný hrací koberec. Vyhnite sa však celopodlahovým kobercom – sú komplikované na údržbu aj výmenu. Menšie koberce sú praktickejšie a vášmu dieťaťu aj nepriamo naznačia, že hračky patria iba na naň a nemali by sa povaľovať nikdy inde v izbe. Pre mladšie deti sú vhodné aj väčšie drevené hračky, ako hojdací koník, domček či postieľka pre bábiky.

Pracovná zóna

V tejto časti miestnosti bude dieťa tráviť najviac času pri štúdiu, písaní domácich úloh alebo kreslení. Dôležité je vybrať vhodný stôl. Deti rýchlo rastú, a preto je dobré zvoliť nábytok, ktorý sa bude prispôsobovať ich potrebám. Na trhu sú už k dispozícii rôzne detské stoly s nastaviteľnou výškou a rôznymi úložnými priestormi. Pri výbere stola hľaďte aj na to, či obsahuje sklápaciu časť vhodnú na kreslenie či čítanie. Nábytok do detskej izby sa s podobnými vychytávkami stáva flexibilný.

K stolu patrí, samozrejme, aj stolička. Okrem jej nastaviteľnej výšky je podstatné, aby bola ergonomicky tvarovaná a poskytovala chrbtici dieťaťa dostatočnú oporu a komfort. Pri mladším deťoch oceníte aj nábytok s ľahko umývateľnými povrchmi či odolné čalúnenie stoličky.
Na stole by nemala chýbať ani lampička poskytujúca dostatok svetla pri učení, najlepšie v pestrom vyhotovení. Farebné by rovnako mali byť aj povrchy dosky stola a stolička, budú sa tak páčiť dieťaťu a motivovať ho k činnosti.

Nábytok do detskej izby - detský písací stôl nastaviteľný

Úložná zóna

Farebná komoda do detskej izby

Ide o oblasť izby, ktorá poskytuje najväčší priestor na vašu kreativitu. Množstvo úložného priestoru sa totiž dá nájsť aj na pohľad malých miestnostiach. Nábytok do detskej izby by mal poskytovať dostatok úložného priestoru. Rozhodne je dôležité využiť všetky priestory pod posteľou či schodíkmi (pokiaľ máte poschodovú posteľ). Poličky sú taktiež elegantným riešením, prípadne vstavané skrine sú dobrou a estetickou voľbou.

Do izby najmenších patrí okrem menšej skrinky na šatstvo aj komoda, ktorej vrchná doska je navrhnutá ako prebaľovací pult. Je možné nájsť aj pulty, ktoré majú výsuvný kúpací regál, do ktorého umiestnite vaničku na kúpanie vášho bábätka.
Pre väčšie deti je nevyhnutnosťou šatníková skriňa a komoda. K nej môžete doplniť farebné plastové boxy na uloženie hračiek a iných drobností.

Nábytok do detskej izby a vhodné doplnky

Okrem množstva hračiek, detská je izba je miestom, ktoré by malo hrať farbami a byť plné dekorácií. Napríklad na steny je možné použiť farebné tapety alebo iba tapetové nálepky, ktoré nepokrývajú celú plochu a znázorňujú obľúbenú rozprávkovú postavičku či zvieratko dieťaťa. Interaktívne doplnky sú takisto vítané.

Avšak najdôležitejšie je osvetlenie. To je potrebné nielen pri písaní, a preto by na každom stolíku mala byť kvalitná lampa, ale aj v noci. Drobné nočné lampičky poskytujú dostatok svetla na orientáciu v izbe, ale zároveň príliš nerušia. Pokiaľ sa dieťa bojí spať po tme, vyskúšajte malé lampičky do zásuviek, ktorých svetlo nebude prekážať počas spánku a navodí príjemnú atmosféru.
Pri výbere svietidiel sa sústreďte na to, aby tienidlá boli farebné a originálne. Dnes už je na výber mnoho tvarov a variácií. Pre deti bude lampička o to zaujímavejšia, ak bude vrhať rôznofarebné svetlo, čo môžete dosiahnuť aj použitím špeciálnych žiariviek.

Farby a deti

Tak ako majú rôzne farebné kombinácie a odtiene vplyv na dospelých, nie je tomu inak ani u detí. Nábytok do detskej izby by nemal byť farebne fádnym, práve naopak. Tak isto ani steny, záclony či lampa by nemali byť “bez života”. Rôzne farby majú na deti rôzne účinky. Kým tmavé farby ako čierna, sivá a hnedá deti priveľmi nelákajú, navyše najmä v mladšom veku sú pre ne ťažšie rozlíšiteľné, a tak nie sú príliš vhodné do detských izieb.

Efarby - miešanie farieb do detskej izby

Naopak, jemné pastelové odtiene sú tým správnym riešením. Vyhnite sa príliš sýtym a ostrým farbám, lebo tie môžu pôsobiť rušivo a narúšať koncentráciu dieťaťa. Je to napríklad červená farba, ktorá síce priťahuje pozornosť bábätka, ale pokiaľ často plače, nie je vhodnou farbou. V tomto prípade zvoľte radšej svetlo ružovú, prípadne oranžovú, ktorá navyše podporuje chuť od jedla.

Žltá farba presvetľuje celý priestor a prináša dobrú náladu. Avšak, tiež môže u mladších detí spôsobiť nepokojnosť, preto s vymaľovaním izby v tomto odtieni chvíľu počkajte. Naopak, harmonizujúci účinokzelená farba. Je vhodná aj pre chlapcov, aj dievčatá, stačí ju len správne nakombinovať. Pôsobí prírodne, jemne a upokojujúco.

Biela farba prináša síce čistotu, ale deťom často pripadá prázdna, preto jednoduché biele steny by rozhodne nemali dominovať izbe, ale naopak by sa mali kombinovať s inými farebnými prvkami, prípadne tapetami. Vhodná je aj modrá farba, ktorá má opäť upokojujúce vlastnosti a pomáha aj pri zaspávaní a nočných morách. Niekedy však môže pôsobiť mierne chladne a tlmí chuť do jedla.

Bez ohľadu na to, aký odtieň si zvolíte, vyberajte vždy kvalitnú farbu. Náter by mal byť zdravotne nezávadný, odolný, s ľahkou údržbou. Dnes si už môžete v pohodlí domova namiešať vami zvolený odtieň alebo vám ho na predajni pripravia odborníci aj na počkanie. Možnosťou je aj osloviť odborníkov na farby online napríklad v e-shope E-farby.

Farby do detskej izby - miešanie

Bezpečnostné prvky

Detská izba by mala predstavovať bezpečné prostredie, v ktorom sa deti môžu bez obáv hrať a vy si nemusíte robiť zbytočné starosti. Aj z toho dôvodu je dobré v miestnosti nainštalovať bezpečnostné prvky, ktoré sú už dnes ľahko dostupné.

ochrana záuviek, záslepky

Základom je ochrana ostrých hrán. Tá sa realizuje pomocou rôznych násad na ostré rohy. Takisto môžete na tento aspekt myslieť už pri kúpe nábytku a vybrať tie druhy, ktoré majú zaoblené hrany.

Nezabudnite ani na bezpečnostné poistky do elektrických zásuviek a na dvierka skriniek. Tie zabezpečenia, aby dieťa neotváralo zásuvky, ktoré nemá, a zbytočne si neublížilo. Pri hre môže dôjsť aj k pošmyknutiu na menších kobercoch, preto sa uistite, že majú zo spodnej strany protišmykové prvky.

Deti sú kreatívne a radi lezú aj po nábytku. Preto sa ubezpečte, že každý kúsok je pripevnený a zabezpečený proti prevrhnutiu. V miestnosti sa takisto snažte minimalizovať sklenené plochy, prípadne ich potiahnuť bezpečnostnou fóliou. Okná a balkónové dvere rovnako opatríme poistkou. Vstupu najmenších na schodisko zabránite zábranami, ktoré môžete upraviť podľa šírky chodby.