Stoličky Eames - alternatívy

Dizajnové stoličky Eames a ich alternatívy

V súčasnosti snáď nenájdete známejší kúsok nábytku než stoličky Eames. Hoci sa vám môže zdať, že vám tento názov nič nepripomína, dizajn stoličiek hovorí sám za seba. Jeho minimalistické moderné línie sa stali svetoznámymi po celom svete nielen vďaka ich štýlovosti, ale najmä praktickosti a komfortu, ktorý poskytujú každému v takmer nekonečnej možnosti farebných a tvarových kombinácii.

Vznik stoličiek Eames

Ray a Charles Eamesovci Za nadčasovými stoličkami Eames stojí dvojica architektov, manželia Charles a Ray Eamesovci (foto wikipedia). Snažili sa čo najlepšie porozumieť potrebám klienta a trhu, a zároveň poskytnúť zákazníkom nábytok so skutočnou estetickou a nielen praktickou hodnotou. Aj vďaka tomuto prístupu vznikli v 50. rokoch minulého storočia stoličky Eames tak ako ich poznáme dnes.

Prvotným návrhom manželov Eamesovocov bola stolička z jedného kusu plastu, ktorý bol v tej dobe využívaní pri konštrukcii nábytku v minimálnej miere. Eamesovci sa však neupokojili iba s vysokou odolnosťou a ľahkou údržbou, ktorú takýto nábytok poskytuje, išli ešte o krok ďalej a dizajn stoličky navrhli tak, aby poskytoval maximálne pohodlie aj pri dlhšom sedení a prispôsobil sa tvaru ľudského tela.

Stoličky Eames sa tak stali priekopníkmi v modernom dizajne a hneď po ich uvedení na trh získali rôzne ocenenia za dizajn. Navyše, išlo o prvé masovo vyrábané stoličky zo sklolaminátu, ktorý sa v danom období na výrobu nábytku takmer vôbec nepoužíval. Neskôr bol tento materiál nahradený pevnejším polypropylénom a stoličky sa začali dodávať v 14 farebných variáciách. Okrem toho je k dispozícií niekoľko základných dizajnov, vďaka čomu sú stoličky Eames využiteľné v rôznych typoch priestorov.

Takmer nezničiteľné

Stoličky Eames už od začiatku vynikali vysokou kvalitou a spracovaním, ktorá ich radila aj na prvé miesta v dĺžke životnosti. Za takmer 70 rokov od ich vzniku prešli drobnými zmenami v použitých materiáloch, ktoré sa neustále modernizovali, aby priniesli vyšší komfort a kvalitu. Samotná plastová časť sa ľahko udržuje. Takisto aj nôžky stoličky sú z kvalitného materiálu – kov v kombinácii s drevom alebo čisto kovové prevedenie. Stolička Eames sa tak prakticky skladá z dvoch kusov, ktoré je, prípadne, možné aj vymeniť.

Stoličky Eames a ich alternatívy

Všetko čo je úspešné sa veľmi rýchlo kopíruje a trh zaplavujú aj rôzne lacnejšie alternatívy. V prípade stoličiek Eames to samozrejme nebolo a nie je inak. Rôzny dizajnéri a firmy prichádzali na trh so svoju alternatívou k Eames stoličkám. A tak dnes prakticky už nie je problém dostať tento dizajn do svojho interiéru. Okrem alternatívneho dizajnu voči originálu je často krát aj výhodná cena to čo zákazníkov priláka.

Do kancelárie

Aj v práci môžete sedieť v pohodlnom, a zároveň nadčasovom kresle. Jeho dizajn je v móde už takmer 70 rokov a môžete si tak byť istí, že tento nábytok rozhodne nepodlieha trendom a investícia doň sa skutočne vyplatí. Na výber máte z viacerých variantov z radu Eames Aluminum Group Chair. Tento nábytok je cenený nielen pre svoj dizajn, ale aj zaujímavú ergonómiu, ktorá poskytuje pohodlie a oporu. Zároveň bočné strany sú tvarované do dvojitého symetrického písmena T. Rovnako aj poťah je prepracovaný a pozostáva z pružného materiálu.

Ako alternatíva sa ukazujú kancelárske stoličky z radu Deals ( na obrázku v pravo). Čiastočne zdedili Eames dizajn avšak ich konštrukcia je jednoduchšia. Sedacia časť je o niečo hrubšia než pri Eames a rozdielne sú tiež opierky na ruky.

stoličky eames - porovnanie

Na relax

Stoličky Eames nie sú primárne určené len na prácu. Ich dizajnéri mysleli aj na čas, keď potrebujete relaxovať, a vytvorili kreslo, ktoré vám má za úlohu poskytnúť pohodlie a komfort. Práve sem sa radia výrobky zo série Eames Lounge Chair, ktoré sa skladajú zo širokej sedacej časti doplnenej čalúnenými opierkami na ruky a hlavu. Kreslo môže byť doplnené aj zladenou predložkou na nohy. Celý tento dizajn kombinuje drevo, pravú čiernu kožu a masívne chrómové časti. Cena originálneho kusu je približne 4000 Eur (zdroj eames.com).

Eames relaxačné kreslo

Skutočnú alternatívu sme k tomuto kreslu nenašli. Podobne pohodlné však môže byť kreslo Matador s masážnymi funkciami. Jeho cena je v porovnaní s Eames síce 15-krát menšia avšak nejedná sa o žiadny dizajnérsky skvost. V tomto prípade by sme teda určite investovali peniaze do Eames.

relaxačné kreslo Matador

Ďalšou variantov vhodnou na relax je hojdacie kreslo Eames RAR (Rocking Armchair Rod). Dizajn a konštrukcia je charakteristická pre túto značku – sedaciu časť tvorí plastový výlisok s opierkou na chrbát a ruky, alebo aj plastový výlisok s čalúnenou časťou pre pohodlnejšie sedenie. Kreslo je zakončené kovovými nôžkami doplnenými drevenými časťami umožňujúcimi húpanie. Stoličku je možné zaobstarať v rôznych odtieňoch, čo poteší najmä deti. Okrem toho je stolička vhodná pre každého, kto hľadá odpočinok a veľkú popularitu si našla medzi mamičkami s malými deťmi.

Stoličky Eames - hojdacie kreslo

Pre toto Eames hojdacie kreslo sa na našom trhu nájdu taktiež vhodné alternatívy. Jednou z nich je hojdacie kreslo Bedver. Alternatívou pre čalúnené Eeams hojdacie kreslo je kreslo Baltik. Dizajn je samozrejme o čosi rozdielny od skutočného originálu. Rozdiel bude určite aj v použitých materiáloch. Za originál Eames RAR zaplatíte približne 500 až 600 Eur. V prípade nami vybranej alternatívy kresla Bedver je cena 10 násobne nižšia (50Eur) a v prípade kresla Bedver je nižšia približne 5 násobne (100 eur).

Hojdacie kreslá Bedver - Feman

Na každý deň

Nábytok značky Eames ponúka riešenie aj na každodenné stolovanie, prácu či posedenie na terase. Ich charakteristické stoličky pozostávajú z plastovej, prípadne kovovej sedacej časti doplnenej drevenými alebo kovovými nôžkami. K dispozícií je mnoho farebných odtieňov sedacej časti rovnako ako aj možnosť jej čalúnenia, čo rozširuje využitie nábytku.

Dining Armchair Wood a Dining Armachair Rod

V prípade Dining Armachair Vood ide o základné prevedenie stoličky, ktorú manželia Eamesovci navrhli medzi prvými v polovici minulého storočia. Dizajnovo ide o veľmi uznávanú stoličku, ktorá je zároveň vysoko odolná vďaka použitému plastovému sedáku. Stolička okrem toho ponúka opierku na ruky aj chrbát a vyrába sa vo viacerých farebných prevedeniach. Stabilitu poskytujú drevené nôžky. Túto stoličku určite poznáte ako sa hovorí „z videnia“. Jej originálne kusy stoja 550 až 600 eur za kus.

Dining Armchair Rod je praktická stolička, ktorá sa odlišuje mäkkým látkovým poťahom, ktorý zvyšuje komfort. Ten poskytujú aj praktické opierky na ruky a chrbát. Nôžky stoličky pozostávajú z drôtenej konštrukcie nazývanej Eiffel, podľa tvaru Eiffelovej veže. Nábytok zároveň umožňuje vytvoriť zaujímavý kontrast medzi vnútornou čalúnenou časťou a vonkajšou plastovou, ktoré môžu byť v rôznych farbách.

Dizajnové stoličky Eames

Našli sme nejaké alternatívy? Samozrejme, našli sme viacero podobných stoličiek, avšak skutočnej Eames sa najviac podobá stolička Feman. Dizajn je takmer identický samozrejme s určitými rozdielmi v dizajne a určite aj kvalite. Cena stoličky Feman sa pohybuje na sympatických 50 eur za kus.

Stoličky Feman - dizajn eames

Dining Sidechair Wood a Dining Sidechair Rod

V prípade stoličky Dining Sidechair Wood ide pravdepodobne o jeden najikonickejších kúskov nábytku od manželov Eamesovcov. Stolička sa skladá z praktického výlisku bez bočných opierok, a tak je ľahko využiteľná nielen v jedálni, ale aj v detskej izbe, prípadne v pracovni. Sedacia časť sa vyrába v pestrých odtieňov a nôžky pozostávajú z dreva, a tak pôsobia útulným a domáckym dojmom.

Dining Sidechair Rod je praktická verzia jedálenskej stoličky je k dispozícii takisto aj s mäkkým látkovým poťahom. Stolička má všestranné využitie a obsahuje opierku chrbta. Nôžky sú opäť vyrobené z oceľovej konštrukcie a sú k dispozícii v čiernom alebo chrómovom prevedení. Rovnako sú navrhnuté v štýle Eiffel, tak ako v predchádzajúcom prípade.

Eames stoličky farebné

A taktiež nielen ich popularita je veľká, ale tiež množstvo alternatív. My sme so všetkých vybrali sériu stoličiek Scania. Ponúka totižto množstvo farebných ale aj dizajnérskych variácii.

Stoličky Scania - dizajn Eames

Veríme, že sme Vás dnešným článkom inšpirovali. Či si už zakúpite dizajnové stoličky Eames alebo ich rôznorodé alternatívy, takmer vždy sa môžete tešiť na dizajn ktorý osvieži Váš interiér. Ak už podobné stoličky vlastníte môžete nám poslať fotografiu ktorú pridáme k tomuto článku.