Indický nábytok

Indický nábytok

Indický nábytok

Hľadáte spôsob, ako si vytvoriť vo vašom príbytku príjemnú a harmonickú atmosféru? Či priestor, v ktorom by ste mohli uniknúť od stresov a starostí každodenného života? Vyskúšajte indický nábytok. Nádych exotiky z ďalekého východu vám nielen spestrí bývanie, ale aj vytvorí neopakovateľnú atmosféru plnú farieb a kontrastov.

Nábytok s nádychom exotiky

Pokiaľ hľadáte druh nábytku, ktorý vám dokonale dovolí prejaviť vašu kreativitu a individualitu, narazili ste na to pravé orechové. Indický nábytok a rovnomenný štýl je totiž spomedzi všetkých ostatných štýlov najpestrejší. Vďaka tejto vlastnosti sú v ňom dovolené až šokujúce kombinácie farieb, ktoré by vás inak ani nenapadli.
Bývanie s nádychom Indie však nie je iba o farbách. Je predovšetkým o harmónií a pocite tepla, ktorý môžete vďaka správne zvolenej kombinácií nábytku poľahky vytvoriť. Môžete tu naplno uplatniť svoju fantáziu či chuť kombinovať nezvyčajné materiály a farby. Bývanie, tak ako aj celá indická kultúra, je najmä o rovnováhe, spiritualite a pocite šťastia, ktorý pestré farby len a len umocňujú.

Nábytok s príbehom

indický nábytok - komoda
Komoda COLORES

Keďže spiritualita v živote v Indii je nesmierne dôležitá, inak to nebude ani pri nábytku. Každý kus nábytku by mal vyžarovať určitého ducha, čo môže začať už správnym výberom samotných materiálov. V prípade indického nábytku ide o drevo.

Trendové sú najmä exotické druhy, z nich vyniká predovšetkým palisander, známy tiež ako sisham alebo ružový strom. Jeho drevo má nielen výraznú kresbu, ale aj mimoriadnu tvrdosť, vďaka čomu vám nábytok z neho vydrží vo vynikajúcom stave veľmi dlho.

Na výrobu indického nábytku sa hodí taktiež mangovník. Drevo z neho je v Indii veľmi cenené a zároveň ide o jeden z najdlhšie pestovaných ovocných stromov.
Budhisti veria, že pod mangovníkom meditoval i sám Budha.

Ďalšou možnosť, ako zvýšiť originalitu a jedinečnosť každého kusu nábytku, je, ak si vyberiete tie, ktoré sú vyrábané ručne. Vďaka tomu i všedný nábytok, ako konferenčný či písací stôl, získa zvláštne, neopakovateľné kúzlo. Bude splňovať nielen kritéria funkčnosti, ale aj esteticky práve kvôli jeho jedinečnosti.
Pokiaľ sa vám zdá investícia príliš vysoká, môžete do každej miestnosti vybrať iba jeden centrálny kus nábytku, ktorý bude vyrábaný ručne. Nič sa však nestane, ak siahnete po sériovo vyrábaných trhových variantoch a celý interiér oživíte vhodnými originálnymi doplnkami.

Začíname so spálňou

Pravé spálňa je miestnom, ktoré je určené predovšetkým na oddych, preto by ste jej mali venovať najväčšiu pozornosť. Správne navolenými doplnkami a nábytkom v indickom štýle môžete ešte viac znásobiť relax, ktorý vám táto miestnosť poskytuje. Začať by ste mali, samozrejme, od postele, ktorá je zároveň stredobodom správnej indickej spálne.

Pri výbere nábytku sa zamerajte na druhy v indickom štýle, najlepšie z masívu. Posteľ v indickom štýle má obvykle vysoké čelo, ktoré je vyrezávané rôznymi ornamentmi a vzormi. Dekorácie k nej tiež navoľte v danom štýle. Obliečky sú najvhodnejšie vo svetlých a tmavých základných farbách, doplňte ich množstvom malých či väčších vankúšov v pestrých odtieňoch. Nemali by však byť jednoduché, ale naopak ozdobené rôznymi strapcami či korálikmi. Posteľ zvýrazníte aj vzorovanou prikrývkou. Nešetrite pri nej, napríklad zlatou farbou.

Spálňa by mala byť vždy orientovaná na východ, aby vám slnko pri prebúdzaní dodalo čo najviac energie. Po stranách lôžka by nemali chýbať bohato vyrezávané nočné stolíky, ktoré dýchajú tou správnou indickou atmosférou. Ďalšou možnosťou, ako vdýchnuť celej miestnosti exotickejší ráz, je použiť nebesá nad posteľ.
Pri výbere farieb na ne siahnite po zemitých odtieňoch, pokojne však aj po svetlejších alebo čisto bielej tkanine.

indický nábytok - posteľ
Indický nábytok – posteľ zo série nábytku COLORES

Obývacie priestory a pracovne

Všetky dekorácie v interiéri zariadenom v indickom štýle by mali korešpondovať so zvyškom nábytku. Obvykle je tento efekt ťažké vytvoriť čisto iba z nábytku, ktorý nájdeme doma či na povale. Preto je vhodné investovať do minimálne centrálnych kusov nábytku v indickom štýle a rozhodne nešetriť na dekoráciách.

indický nábytok - konferenčný stolík
Konferenčný stolík – indický nábytok – OLDTIME

Nábytok v indickom štýle sa vyskytuje v tmavších odtieňoch, preto pôsobí tajomným až mystickým dojmom.
Do miestnosti sa často hodia masívne skrine s vyrezávanými dvierkami, či písacie stoly s ozdobnými nohami.
Pokiaľ vám to rozmery izieb dovoľujú, doprajte si aj menší konferenčný stolík, ktorý obklopíte mäkkými kobercami a pestrofarebnými vankúšmi.

Obývaciu izbu či pracovňu by ste mali, pokiaľ sa v nej zdržujete najmä večer, orientovať na západ. Doplniť ju opäť môžete sedačkou či pohodlným kreslom, ktoré má pri indickom nábytku nízke operadlo bez opierok na ruky. Čalúnenie je, samozrejme, v pestrých farbách, ktoré dotvárajú celý interiér.
Ako úložný priestor vynikajúco poslúži masívna truhlica s farbenými kresbami na veku.

Podlahy a koberce

Drevo, ktorý zvolíte na podlahu, by taktiež malo ladiť s rázom interiéru. Vhodnejšie sú tmavšie druhy, prípadne aj svetlejšie, pokiaľ chcete vytvoriť výraznejší kontrast. Každopádne nezabudnite siahnuť po koberci či koberčeku. Na jeho tvare nezáleží, dôležité je, aby bol vzorovaný, a tak dotváral celú atmosféru.
Na záver ešte skontrolujete, či vzor koberca nepôsobí s inými vzormi na tkaninách či tapetách v miestnosti príliš gýčovito a môžete vychutnávať váš novozariadený príbytok v harmónii indického štýlu.

Dekorácie

indický nábytok - zrkadlo

Nie je pochýb, že správny výber dekorácií zvýrazní celý ráz interiéru a umocní indickú atmosféru. Pri pomyslení na Indiu sa mnohým vybavia slony či sošky.
Indovia veria, že slony prinášajú šťastie, preto by vo vašom interiéry nemali rozhodne chýbať. Ich figúrky sú vyrobené v najrôznejších materiáloch, farbách a štýloch, preto si stačí zvoliť ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Takisto to platí o ostatných orientálnych sochách a soškách.

Ranné vstávanie sa nemôže zaobísť bez pohľadu do zrkadla. V tomto prípade zabudnite na minimalizmus a jednoduchosť. Siahnite po mohutných zrkadlách s masívnym zdobeným rámov či už z dreva alebo kovu.

Osvetlenie je tiež rovnako dôležité. Či si vyberiete sériu menších alebo jednu väčšiu lampu, nezabudnite, že kombinácia kovu a dreva v tomto prípade rozhodne nesklame. Ak navyše pridáte lampáše s farebnými sklami, razom zmeníte celý váš interiér.

Na konferenčnom stolíku by nemal chýbať čajový servis alebo zdobená kovová kanvica. Do spálne nezabudnite pridať aj pár starožitných šperkovníc a v nich si uchovajte prekrásne orientálne šperky v indickom štýle.

Ako si zariadiť príbytok indickým nábytkom?

Pred tým, než sa vrhnete do zariaďovania, skúste si vyhliadnuť pár centrálnych kusov nábytku do každej miestnosti. Následne k nim navoľte farebnú škálu. Môže ísť o kombináciu dvoch či viacerých farieb. Najdôležitejšie je, aby vyhovovala vášmu vkusu a cítili ste sa v nej príjemne.
V Indii sa pri zariaďovaní a výstavbe domov uplatňuje tradičná indická filozofia. Podľa nej okolo nás neustále prúdi prírodná energia, ktorá ovplyvňuje nielen našu pohodu, ale aj zdravie. Preto je jedným z hlavných cieľov tejto filozofie vytvoriť harmonický interiér v súlade so silami prírody.

V rámci tejto filozofie by sa dvere mali otvárať do vnútra miestnosti a ideálnym tvarom budovy je štvorec. Priestory s nepárnymi počtami stien, či zas príliš otvorené budovy v tvare písmen L alebo U nie sú takisto vhodné. Kuchyňa by zároveň nikdy nemala byť priamo oproti vchodu.

indický nábytok - stôl stoličky - jedálneský set
Jedáleň – séria indického nábytku COLORES

Farebnosť

India sa nazýva aj zemou tisícich farieb, čo znamená, že v prípade farebnosti sa medze skutočne nekladú. Najdôležitejšie je, aby celý interiér vyžaroval harmóniu. Výber vám uľahčí aj to, keď si vopred zvolíte pár základných odtieňov, v ktorých sa bude niesť celý príbytok.

Môžete siahnuť po tradičných odtieňoch. Sem sa neodmysliteľne radia zemité farby, či už béžová, hnedá, tmavočervená či zelená. Tieto farby sú ideálne na farebný základ, ku ktorému dotvoríte zvyšné dekorácie a nábytok v miestnosti. Pokiaľ si však zvolíte modernejšie poňatie interiéru, vyberte si rozhodne výrazné farby.
Veľmi dobre sa hodí oranžová, fialová, červená alebo žltá.

Napríklad môžete siahnuť po bielej maľovke, pridať pár dekorácií aj v odtieňoch magnólie, čo vyvolá nádherný kontrast s tmavou farbou dreva nábytku. K tomu stačí doladiť textílie do odtieňov tmavo tyrkysovej vody Indického oceánu, ktoré sú prežiarené zlatými alebo striebornými niťami.

Typy a triky na záver

indická dekorácia - soška buddha hlava

Čo by ste mali dodržať pri zariaďovaní príbytku indickým nábytkom?

  • Exotické výrazné farby
  • Nábytok z tmavého dreva
  • Mozaikové obklady
  • Bohato zdobené vankúše a nábytok
  • Mosadzné svietidlá
  • Stojany na vonné tyčinky
  • Malé kovové škatuľky a nádobky
  • Sošky božstiev a slonov
  • Sárí