Industriálne svietidlá

Industriálne svietidlá

Industriálne svietidlá

Kto by nechcel mať vo svojom byte či dome jedinečný a originálny kúsok? Svietidlo v dizajne, ktorý si na náš trh ešte len nachádza cestu, ale v zahraničí už ide o horúci trend? Módne industriálne svietidlá sú skvelou možnosťou ako oživiť váš interiér. Zároveň sa svietidlá v industriálnom štýle vďaka svojmu jedinečnému dizajnu stanú objektom záujmu každej vašej návštevy. Nenechajte si ujsť príležitosť ako urobiť váš príbytok jedinečným!

Vznik industriálneho štýlu

Industriálny štýl, ku ktorému sa radia aj industriálne svietidlá, začal vznikať v priebehu minulého storočia. Dochádzalo k tomu najmä vo veľkých mestách ako Londýn, Paríž či New York, ktorých počet obyvateľov veľmi rýchlo rástol. Hranice miest sa z toho dôvodu začali posúvať a priemysel sa čoraz viac vzďaľoval centrám. V týchto okrajových častiach miest však zostávali prázdne priemyselné budovy, ktoré však napokon našli svoje ďalšie využitie.

Ich krásu totiž objavili architekti a začali ich prestavovať tak, aby vyhovovali bývaniu. Snažili sa pri tom zachovať čo najviac z pôvodnej architektúry, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj industriálny nábytok, svietidlá a doplnky v danom štýle. Všetky sú totiž inšpirované prostredím starých fabrík, tovární a rôznych technických zariadení. U svietidiel to platí viac ako pri iných bytových doplnkoch. Často ide o najrôznejšie druhy lámp, ktoré sú len zmenšeninami alebo takmer vernými kópiami tých priemyselných. Avšak sú vyrobené z veľmi kvalitných materiálov s vysokým dôrazom na funkčnosť, jedinečnosť a estetiku, vďaka čomu má každý kúsok svoj osobitý ráz.

Industiálne svietidlá - industiálne lampy
Industiálne svietidlá v modernej domácnosti

Jednoduchosť a praktickosť

Industiálna lampa LAX

U industriálnych svietidiel tieto dve vlastnosti platia dvojnásobne. Praktickosť je daná už len pôvodom ich vzniku – staré továrne a fabriky. Zároveň jednoduchosť, ktorá je pre ne neodmysliteľná, umožňuje ich použiť takmer do akéhokoľvek interiéru. Na to, aby váš dom či byt začal dýchať tou správnou industriálnou atmosférou nemusíte totiž vymeniť všetky kúsky nábytku. Stačí pár doplnkov a takými sú práve industriálne svietidlá.

Nespornou výhodou industriálnych svietidiel v interiéri (najmä pokiaľ sa snažíte ušetriť a nechcete meniť všetok nábytok, čo môže byť finančne veľmi náročné) je fakt, že svietidlá v tomto štýle dokážu na seba strhnúť všetku pozornosť. Stačí ich umiestniť do miestnosti a už aj bez stlačenia ich vypínača dokážu vdýchnuť industriálneho ducha do vášho príbytku.

Na svietidlách v tomto štýle je skvelé aj to, že ich môžete medzi sebou miešať a použiť viacero druhov v miestnosti (napríklad ako stropné svietidlo, lampu na nočný stolík či vyššiu lampu na čítanie alebo závesnú nad pracovnú dosku/stôl) a nebudú sa navzájom rušiť, naopak ich jednoduchosť spôsobuje, že dokážu vytvoriť harmóniu v takmer akejkoľvek kombinácii.

Minulosť a súčasnosť

Pri svietidlách vytvorených s použitím industriálneho dizajnu často dochádza aj k miešaniu starých a nových prvkov. Moderná elektroinštalácia a žiarovky sa spájajú s klasickými kovovými tienidlami. Často pri tomto štýle môže byť časť svietidla vyrobená aj z vecí, ktoré by sa inak dali považovať za odpad alebo stavebný produkt, avšak pri správnej kombinácií vytvoria doslova nadčasový kúsok. Ide napríklad o rôzne súčiastky strojov, staré vodovodné rúrky či iný inštalatérsky materiál. Jeho využitie je obmedzené len fantáziou dizajnéra.

Industiálna lampa

Základné znaky industriálnych svietidiel

  • Hlavným materiálom, z ktorého sú industriálne svietidlá vyrobené, je práve kov. Nie je sa čomu diviť, ide predsa o jeden z najvýznamnejších priemyselných a konštrukčných materiálov. Takisto sa pri vytváraní svietidiel môže využiť vo všetkých svojich formách. Pre zvýšenie jedinečnosti alebo atraktivity niektorých výrobkov sa občas zvykne kombinovať aj s nahrubo opracovaným drevom.
  • Lesk vs. patina – v oboch prípadoch ide o typické znaky industriálneho štýlu. Naleštené medené či oceľové svietidlá lámp sú skvelou voľbou. Ak hľadáte niečo trochu jemnejšie, siahnite po patine. Lampy s mierne zašlým či ošumelým povrchom dokážu vytvoriť tú správnu atmosféru.
  • Ostré a čisté línie – pri industriálnom štýle nie je miesto na zbytočné ozdoby, preto sa preferujú jednoduché línie. Často majú tienidlá aj hranatý tvar alebo sú dokonca vytvorené z drôtu.
  • Minimalistický duch – asi jeden z najtypickejších znakov, ktorým sa vyznačuje industriálny štýl a rovnako platí aj na svietidlá. Ako sme spomínali vyššie, žiadne zbytočné ozdoby či krivky, všetko je praktické a funkčné. Vďaka tomu umiestnenie takého svietidla do vášho domu či bytu dokážete nielen správne osvetliť priestor, ale aj, pri kombinácií so správnymi doplnkami, opticky zväčšiť celú miestnosť.

Ako si vybrať industriálne svietidlá?

Osvetlenie tohto štýlu má počiatok svojho vzniku práve v priemyselnom období minulého storočia, preto zavše vyzerajú niektoré kúsky akoby boli práve vynesené zo starej továrne či dielne. Práve tieto svietidlá sú najautentickejšie a majú svojho ducha. Takéto industriálne svietidlá sa hodia najmä do domov a bytov vysokými stropmi a oknami.

Avšak nie každý býva práve v takomto príbytku. Ešte nedávno bolo problém nájsť vhodné osvetlenie, pretože na trhu existovalo len pár druhov týchto svietidiel a ponuka bola tým pádom veľmi malá. Dnes je tomu však naopak. Môžete si vyberať z veľkej ponuky dizajnov, ktoré sa hodia aj do menších priestorov a dokážu ich opticky zväčšiť. Industriálne svietidlá sa vyrábajú v podobe stropných svietidiel, lámp či menších pracovných lampičiek. Možností je veľmi veľa.

Industriálne svietidlo - Light Spat
Industriálne svietidlo – Light Spat

Ako správne kombinovať industriálne svietidlá?

Pokiaľ sa snažíte prevzdušniť celý váš príbytok, nie je nič lepšie ako zvoliť svetlé farby stien, najlepšie bielu, a následne použiť tmavé industriálne lampy. Veľmi dobrou možnosťou ako využiť v priestore tento typ osvetlenia, je aj skombinovať ho s tehlovou stenou, prípadne s farbami podobnými tehle – oranžovou a tehlovočervenou. Spojením týchto teplých farieb a chladnejšieho kovu dostanete príjemnú priateľskú atmosféru domova.

Industriálne svietidlá nie sú ojedinelé aj v kombinácií s betónom, poprípade s veľkoformátovými čiernobielymi fotografiami či obrazmi. Veľakrát sú na nich vyobrazené námety veľkomiest alebo rôznych stavieb (napr. mostov). Niekoľko závesných stropných osvetlení oživí aj vašu kuchyňu, ak ich umiestnite nad pracovnú dosku alebo kuchynský ostrovček.

Inšpirácie

Pokiaľ si neviete vybrať z veľkej ponuky industriálnych svietidiel, môžete tu nájsť niekoľko inšpirácií, ktoré vám pomôžu zvoliť si tú správnu lampu alebo luster do vášho príbytku.

Lampy

Najčastejšie sa umiestňujú ku operadlám pohoviek či kresiel, aby priniesli dostatok svetla, napríklad pri čítaní. Veľmi sa hodia aj do rohov izieb, aby osvetlili celý priestor. Mnohé kombinujú rôzne prvky, napríklad klasické látkové svietidlá v tmavej farbe.
Ako stojan pritom slúži drevená trojnožka, ktorú bolo možné v minulosti vidieť ako statív fotoaparátov alebo ďalekohľadov. Ide o skutočne veľmi efektnú kombináciu, ktorá ozvláštni celú miestnosť. Vďaka použitiu dreva sa hodí nie len do industriálnych priestorov, ale aj miestností zariadených v rustikálnom štýle alebo vintage. Efektne pôsobí aj v kombinácií so starožitnosťami, a rovnako aj moderným nábytkom.

Na obrázkoch nižšie vidíte lampu BYLT na drevenej trojnožke.

Industriálna lampa - drevo látka Industiálne lapmy - nastavenie výšky lampy Industiálna lampa - vzor fotoateliér

Pokiaľ vám romantika príliš nevonia a hľadáte niečo veľmi svieže a originálne, určite siahnite po celokovových lampách. Vyrábajú sa v mnohých dizajnom, populárne sú najmä vysoké lampy, ktoré sú vlastne zmenšeninami veľkých reflektorov.

Ich naleštený povrch v kombinácii so svetlom vytvorí zaujímavú hru farieb. Stačí, ak k nim zvolíte pár vhodných doplnkov a razom vytvoríte vo svojom príbytku atmosféru Hollywoodskych štúdií minulého storočia alebo veľkých fotoateliérov s množstvom svetla.

Svietdlo v štýle reflektoru Luxa – strieborná farba.

Stolné lampy

Na každom dobrom pracovnom stole či nočnom stolíku nesmie chýbať lampa. Aj tu ponúkame riešenie, na trhu je viacero variant menších stolných lampičiek. Zvlášť zaujímavo pôsobia, napríklad tie s nalešteným medeným povrchom. Nájdete ich v mnohých dizajnoch, ako aj v podobe malých reflektorov, ktoré kedysi zvykli osvetľovať veľké reklamné pútače či tabule. Zaujímavou stolnou lampou by pre vás mohla byť lampa INDUS medená.

Stropné svietidlá – lustre

Industiálne sivetidlá - lustre

Hľadáte spôsob ako zviditeľniť a ozvláštniť vašu obývačku či spálňu? Siahnite po lustroch. Aj tento druh osvetlenia sa vyrába v industriálnom dizajne. Existuje veľmi veľa variant, pokiaľ však chcete skutočne jedinečný kúsok, siahnite po tých prepracovanejších.

Často ide o rôzne zväčšeniny či zmenšeniny pôvodných priemyselných osvetlení, vyrobených z kovu s matným či lesklým povrchom. Obľúbená je aj patina či „zašlý“ vzhľad, ktorý pôsobí v kombinácií s pár doplnkami skutočne neobyčajne. Na obrázku vidíte luster Industrial.

Stropné svietidlá – závesné lampy

Ideálnym riešením pre kuchyňu či jedáleň sú práve závesné lampy. Opäť si môžete vybrať či pôjde o samostatné osvetlenie, ale o kombináciu viacerých, podľa toho, koľko svetla potrebujete v miestnosti. Pre kuchynské priestory sú vhodné dizajnovo jednoduchšie a minimalistickejšie kúsky, napríklad klasické lampy z kovu v čiernej farbe, či rôznych kovových odleskoch.
Jednoduchší dizajn sa oplatí najmä, ak chcete použiť viacero lámp, napríklad tri, aby ste dostatočne osvetlili miestnosť. Ak by ste si zvolili komplikovanejší dizajn, mohli by v predovšetkým menšej kuchyni pôsobiť nesúrodo.

Závesné lampy ktoré odporúčame sú STADIO 3, medená lampa Luka ktorú vidíte na obrázku nižšie a kovovú lampu FACTOR.

industiálne svietidlá - závesné lampy