Koloniálny nábytok

Koloniálny nábytok

Koloniálny nábytok

Milujete cestovanie? Páči sa vám atmosféra exotických miest, hľadáte účelné a zároveň estetické kusy nábytku do vášho bytu či domu? Chce sa cítiť ako na dovolenke počas celého roka? Práve pre vás je stvorený koloniálny nábytok! Ako jeho názov vypovedá, vychádza z obdobia kolonializmu, ktorý bol charakterizovaný objavovaním nových častí sveta a, samozrejme, cestovaním.

Začiatky koloniálneho štýlu a nábytku

Základy spomínaného štýlu a druhu nábytku boli položené už v 15. storočí s objavom Ameriky a ďalším rozmachom kolonializmu. Práve moreplavci spopularizovali tento typ nábytku, ktorí si mnohokrát prinášali so sebou z plavieb spolu s exotickými predmetmi a zdobili nimi svoje príbytky.
K širšiemu rozšíreniu došlo najmä v priebehu 18. a 19. storočia. V tomto období sa nenašla žiadna domácnosť Európanov žijúcich v kolonizovaných afrických, ázijských, juhoamerických či indických krajinách, ktorá by nebola zariadená koloniálnym nábytkom.

Koloniálny štýl sa považuje za jeden z najharmonickejších štýlov, pretože vznikol najmä kombináciou tradičného európskeho nábytku a exotických doplnkov či dekorácií prinesených moreplavcami zo vzdialených častí sveta. Európania si totiž do nových krajín prinášali aj veci z domova, ktoré počas pobytu kombinovali s miestnymi doplnkami, a po návrate ich zase priviezli naspäť do Európy. Získali tak výnimočné kusy nábytku, ktoré sa stali zdrojom pochvál a obdivu každého návštevníka.

koloniálny nábytok - koloniálna komoda

Koloniálny nábytok – harmónia a originalita

Na prvý pohľad je koloniálny nábytok veľmi efektný a estetický. To však nič neuberá na jeho praktickosti. Keďže tento nábytok primárne slúžil v teplých a vlhkých oblastiach, vybraný materiál musel odolať týmto podmienkam. Z toho dôvodu sa pri jeho výrobe používajú najmä exotické dreviny, ktoré boli v zámorí bežne rozšírené. Cenené boli najmä kusy nábytku z tvrdého dreva.
Napriek určitej masívnosti niektorých druhov koloniálneho nábytku, všetky kusy boli vždy navrhované čo najpraktickejšie. Môžete sa preto spoľahnúť, že posteľ v koloniálnom štýle vám prinesie pokojný spánok, skriňa zas ukryje všetko vaše šatstvo a jedálenský stôl sa stane centrom vašej kuchyne či jedálne.

Výroba koloniálneho nábytku

Každý kus koloniálneho nábytku vzniká z kvalitne opracovaného exotického dreva ako je palisander, tík, mahagón, agát či sisham. Je dozdobený precízne vypracovanými detailmi rôznych vzorov, ktoré mu dodávajú exotický nádych. Zároveň, najmä u pôvodného koloniálneho nábytku, neboli tieto detaily úplne presné, preto každý kus nábytku bol nenapodobniteľný originál.
Drevo nábytku je často napustené voskom, aby sa predĺžila jeho trvácnosť, zvýšila kvalita a zachovalo si čo najdlhšie prirodzený vzhľad. Niekedy sa kvôli zvýrazneniu farby dreva používajú aj rôzne moridlá v mnohých odtieňoch, napríklad medovo hnedá, kávovo hnedá, svetlo medovo hnedá či prírodná hnedá.

Znaky koloniálneho nábytku

koloniálny nábytok koloniálna skriňa OXFORD
Koloniálna skriňa CAMBRIDGE
 • Nábytok je vyrezávaný s rôznym kvetinovými či exotickými vzormi.
 • Bohaté čalúnenie kresiel a ďalšieho sediaceho nábytku najmä kožou prípadne prírodnými tkaninami.
 • Zvieracie motívy ako koža, vzory na tkaninách či vyrezávané drvené nohy sediaceho nábytku v tvare levích hláv či láb.
 • U nábytku dominujú tmavé, tvrdé exotické drevá.
 • Postele majú bohato vyrezávané stĺpiky, časté sú nebesá nad nimi.
 • Využitie ratanu, bambusu či trstiny pri výrobe nábytku a dekorácií.
 • Praktické dekorácie s nádychom cestovanie – kufre, staré glóbusy a mapy, exotické suveníry, svietniky a lampáše, moskytiéry.

Druhy koloniálneho nábytku

Nábytok v koloniálnom štýle môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií či už farebných, alebo materiálových. Najčastejšie sa však delí podľa národa, ktorý mal na jeho vývoj najväčší vplyv. Ako správne môžete predpokladať, ide predovšetkým o bývalé koloniálne mocnosti.

Britský koloniálny nábytok

Ide o najčastejší typ koloniálneho nábytku, ktorí bol aj v minulosti najviac rozšírení, pretože Veľká Británia bola najväčšou koloniálnou mocnosťou sveta. Hlavným účelom tohto štýlu bolo „vyžiariť teplo“, čo v podstate znamená, že v interiéri dominuje drevo, často i celoplošné drevené obklady stien. Nábytok je vyrábaný najmä z mahagónového dreva v exotickom vzhľade. Často ho dopĺňa tíkové či ebenové drevo. Na dosiahnutie tmavšej farby sa niekedy používajú aj moridlá.

koloniálny nábytok stolička

Rovnako je tmavé drevo vhodné aj na podlahy. Exotické kúsky môžete kombinovať i so strohým britským klasickým nábytkom, ktorý ozvláštnite rôznymi doplnkami. Nemala by chýbať mahagónová posteľ s ozdobne vyrezávanými stĺpikmi, ktoré mnohokrát nesú nebesá z jemnej tkaniny.

Veľakrát dochádza použitiu umelej či pravej kože najmä na sedacom nábytku vhodnom do obývačky. Typické čalúnenie pre britský štýl je svetlé s exotickou potlačou, ktorá skvele kontrastuje s tmavým drevom. Do jedálne či kuchyne nezabudnite doplniť ťažké drevené stoličky či stoly s ozdobne vyrezávanými nohami.

Pokiaľ hľadáte lacnejšiu alternatívu, siahnite po bambusovom nábytku, ku ktorému zvolíte elegantnejšie doplnky v tónoch zlatej farby. Použiť môžete aj panely z cukrovej trstiny či okenice. Steny zvýraznite svetlými farbami, ktoré vytvoria príjemný kontrast s tmavosťou použitého dreva. Nebojte sa aj využiť doplnky v prírodných odtieňoch zelenej či modrej, ktoré pripomínajú more.

V žiadnom prípade však nepoužívajte plastové dekorácie, čo platí pri koloniálnom štýle všeobecne, pretože sa naruší celý dojem. Rovnako je to aj s kobercami, vhodnejšie sú rohože a koberčeky z prírodných materiálov, ako napríklad sisal či trstina.

Francúzsky koloniálny štýl

Považuje sa za najjemnejší zo všetkých koloniálnych štýlov, pretože často používa svetlé farby, predovšetkým pre Francúzsko typické púdrové odtiene. Ďalej tento štýl dosiahnete použitím ratanu, krištáľových lustrov či pár kúskami klasického starožitného francúzskeho nábytku. Obľúbené sú tu taktiež paravány, dobre na nich vyniknú najmä exotické motívy.
O tkaninách, či už ide o poťahy nábytku, závesy alebo posteľnú bielizeň, platí, že by mali byť v neutrálnych farbách s exotickou potlačou, najlepšie z jemného a splývavého materiálu. Využite tiež pastelové odtieňe. Skúste vyskúšať aj nebesá (závesy) nad posteľou či závesnú moskytiéru z jemných tkanín či svetlý hodváb. Ochranu pred slnkom vám poskytnú vnútorné žalúzie na oknách.

koloniálny nábytok paravan regal
Koloniálny nábytok – séria CAMBRIDGE – akáciové drevo

Španielsky koloniálny nábytok

Najcharakteristickejší znak tohto druhu nábytku je masívnosť a mohutnosť jednotlivých kusov nábytku. Tie sú najčastejšie vyrábané z ťažkého dubového dreva, prípadne ratanu. Zdobené sú rôznymi vyrezávanými ornamentmi, nájdete na ňom aj rôzne kovové tepané doplnky v podobe úchytiek či závesov. Na umocnenie celého dojmu sa nebojte sa ponechať holé stropné trámy. Hodia sa sem tiež svetlé biele steny, prípadne v odtieňoch oranžovej či žltej.

Ako doplnok použite najmä črepníkové rastliny, najlepšie exotického pôvodu. Efektné sú najmä druhy s veľkými a výraznými listami ako palmy a paprade, uchovávajte ich vo veľkých ázijských vázach či nádobách. Celý priestor zútulníte aj rôznymi svietnikmi či lampášmi. Použiť môžete takisto paraván z prírodných materiálov (napr. bambus).

Tip: koloniálny štýl lacno a rýchlo

Na to, aby ste vo svojom dome či byte vytvorili tú pravú exotickú atmosféru, nemusíte hneď meniť všetok nábytok a dekorácie. Postačí aj pár úprav, vďaka ktorým bude celý váš príbytok dýchať tou pravou cestovateľskou atmosférou.

 • Odhaľte svoju drevenú či keramickú podlahu a neskrývajte ju za vrstvy kobercov.
 • Nemusíte vymeniť všetok nábytok, stačí, ak dominantný kus v miestnosti bude v koloniálnom štýle, napríklad posteľ, sedacia súprava či stôl.
 • Na steny vyberte svetlé farby, ktoré zvýraznia farbu nábytku.
 • Priestory dozdobte exotickými rastlinami vo veľkých vázach, napríklad aj palmami.
 • Lacné a dostupné sú rôzne rohože a doplnky z ratanu, ktoré ozvláštnia celý priestor.
 • Žalúzie z prírodných materiálov vám nielen poskytnú tieň, ale aj zútulnia jednotlivé miestnosti.
 • Stavte na doplnky so zvieracími motívmi či rôzne sošky.
 • Na steny použite dekorácie vo forme starých máp alebo jednoducho zarámujte svoje fotky z dovolenky.
 • Zbavte sa prebytočných kusov nábytku – koloniálny štýl je najmä praktickosti a vzdušnosti celého interiéru. Radšej si zvoľte jeden základný kus v každej miestnosti v koloniálnom štýle.
doplnky k nábytku