Loft dizajn - loft nábytok

Loft dizajn – neobmedzujte sa a bývajte vo veľkom

Loft dizajn – neobmedzujte sa a bývajte vo veľkom

Milujete otvorený priestor? Páčia sa vám priestranné a vzdušné byty plné svetla? Či hľadáte originálne a jedinečné bývanie? Loft dizajn je ten správny pre vás. Nechajte sa očariť krásou priestranných bytov a podkrovného bývania, ktoré ponúka široké možnosti využitia a zariaďovania.

Čo je loft dizajn?

Aj vás máta slovo loft? V angličtine znamená podkrovie či povalu, preto sú príbytku zariaďované v loft dizajne charakteristické tým, že majú veľmi vysoké stropy a priestranné otvorené miestnosti. Môže ísť prípadne aj o mezonetové bývanie, ale klasické byty v loft dizajne vznikajú najčastejšie prestavbou či nadstavbou podkrovia (alebo vrchných poschodí) rôznych nevyužitých, najčastejšie priemyselných, budov, fabrík a skladov.

Pripadá vám tento štýl príliš chladný a neosobný? Vôbec tomu tak nie je, loft dizajn vám ponúka neuveriteľnú voľnosť a dokonalý priestor pre vašu fantáziu. Priestranné miestnosti podkrovných bytov, či loftov, môžete zariaďovať akýmkoľvek nábytkom podľa vašej chute. Osobitne zaujímavo však vyniknú priestory v kombinácií s vintage, koloniálnym, ale najmä industriálnym nábytkom a doplnkami.

Vznik loft dizajnu

Loft dizajn - loft bývanie

Tento špecifický typ bytového dizajnu a bývania začal vznikať v polovici minulého storočia vo veľkých mestách ako New York, Paríž či Londýn. Priemyselné podniky, ktoré sídlili v centre, sa s rozširujúcou zástavbou začali čoraz viac posúvať na predmestia a v centrách tak ostávalo množstvo prázdnych priemyselných budov.

Ako prví ich krásu objavili práve umelci a bohémi, ktorí ich začali postupne premieňať na komfortné byty, ateliéry apartmány najmä kvôli nízkemu nájmu a veľkej priestrannosti. Začal vznikať loft dizajn tak ako ho poznáme dnes.
V súčasnosti sú byty v loft dizajne veľmi žiadané a obľúbené medzi širokými vrstvami obyvateľstva, pretože ponúkajú netradičnú, efektnú a praktickú formu bývania.

Znaky loft dizajnu

Ako každý štýl aj loft dizajn má svoje charakteristické črty, podľa ktorého ho odlíšite od ostatných.

 • Otvorené priestory – ide o najzákladnejšiu vlastnosť loft dizajnu. Miestnosti by vždy mali byť otvorené, presvetlené veľkými okami a hlavne priestranné. Zároveň platí, že čím vyšší strop, tým lepšie. Keď je navyše podoprený viditeľnými trámami či kovovými podperami, zvyšujte to atraktivitu celého priestoru.
 •  
 • Oddelenie bytových zón – keďže pri loft dizajne byt či dom predstavuje jeden veľký otvorený priestor, na oddelenie jednotlivých bytových zón (ako kuchyňa, obývačka a pod.) sa zvyčajne nepoužívajú murované priečky a dvere, ale rôzne stacionárne či mobilné zásteny, nábytok, rozmerné svietidlá alebo iné zaujímavé architektonické riešenia (napr. knižnice, schodiská).  
  loft nábytok - loft dizajn - séria loft nábytku PORTO
  Loft nábytok – séria PORTO
 •  
 • Základné materiály – v loft dizajne sa nevyhnete tehle, drevu, betónu, oceli či sklu. Veľmi efektne pôsobia neomietnuté steny z tehál, ktoré zútulňujú celý priestor, sklenené panely na rozdelenie priestoru, masívne kovové nosníky alebo nábytok so zaujímavými oceľovými súčasťami.
  Možnosti sú limitované iba vašou fantáziou. Do interiéru môžete zvoliť tak ako moderný, rovnako tiež nahrubo opracovaný masívny nábytok.
 •  
 • Minimalizmus – v bytoch zariadených v loft dizajne sa uplatňuje viac ako inde, pretože aby priestory zostali vzdušné a priestranné, je potrebné zariaďovať s rozvahou. Vďaka tomu aj rozmerovo menšie priestory môžu opticky vyzerať oveľa väčšie.
  Základom je teda voľba niekoľkých centrálnych kusov nábytku, ku ktorým doladíte funkčné doplnky (osvetlenie, hodiny, fotografie a podobne).
 •  
 • Retro spotrebiče – nezabudnite ani na výdobytky techniky v rozmanitých retro dizajnoch. Napríklad chladničky v štýle šesťdesiatych rokov, šporáky a iné kuchynské spotrebiče, lesklý gramofón, osvetlenie v industriálnom štýle a retro jedálenské súpravy dodajú vášmu príbytku tú správnu „loft“ atmosféru. Nemusíte sa báť, že vaše spotrebiče budú aj svojimi funkciami retro, dnes je na trhu množstvo výrobkov, ktoré pod svojím staromódnym povrchom skrývajú najmodernejšie výdobytky techniky.
 •  

  Nám sa zapáčila séria chladničiek od firmy Gorenje ktoré sa do loft príbytku ideálne hodia. Na fotografii je v chladnička Gorenje v čokoládovej farbe avšak séria ponúka viacero farebných prevedení tak, aby sa čo najlepšie hodila do vášho interiéru.

  Loft interiér a chladnička Gorenje
  Loft dizajn, interiér – chladnička Gorenje

  Série nábytku ktoré sa hodia do vášho loft interiéru

  Z našich sérií nábytku odporúčame hlavne sériu nábytku PORTO ktorá najlepšie reprezentuje loft dizajn. Kombinuje masívnejšie kovové prvky so starým indickým drevom v čiastočnej farebnej úprave. Vytvára tak dojem starého industriálneho nábytku z rôznych dielní a továrenských hál a práve to sa do loft interiéru hodí. Séria New York je teda hlavným reprezentantom loft dizajnu z našich sérií. V ponuke nájdete stoličky, stoly, komody a tiež skriňu či vitrínu.

  Podobne vhodným nábytkom môžu byť aj jednotlivé kusy zo série TESORI. Tá reprezentuje industriálny štýl a dá sa veľmi vhodne kombinovať s nábytkom série PORTO. Majú spoločné masívnejšie kovania a podobný dizajn povrchovej úpravy dreva. Séria TESORI má tiež jednu zvláštnosť. Každý kus nábytku je postavený na kolieskach a tak je možné s ním jednoducho manipulovať.

  Loft dizajn - nábytok
  Loft dizajn – nábytok PORTO
   

  Ďalšími z industriálnych štýlov nábytku vhodných do interiéru s loft nádychom sú série INDUSTRY a MANCHESTER. Obe série reprezentujú industrálny štýl avšak každý iným spôsobom. Nábytok MANCHESTER je vyhotovený v pestrejších farbách a inklinuje k vintage, naproti tomu je nábytok INDUSTRY konzervatívnym industriálnym nábytkom so stálou farbenou líniou v objatí masívnych liatinových konštrukcií a doplnkov.

       

  Za vintage štýl sa do loft priestoru hodí nábytok série COLLAGE a PAINTY. Nábytok Detroit kombinuje vintage a industriálny štýl, zatiaľčo nábytok PAINTY prezentuje čistý vintage štýl. Loft dizajn si vyžaduje aj špecifické kusy nábytku a práve tie môžete nájsť v sériách ako sú RETRO a OLDTIME. Ak by ste však chceli aj moderný masívny nábytok pokojne si prezrite všetky naše série nábytku. Určite si vyberiete.

  Zariaďte si bývanie v loft dizajne

  Chcete svoje bývanie priestranné, účelné a zároveň jedinečné a originálne? Loft dizajn vám práve tieto možnosti ponúka, nemusíte byť ani profesionálni bytoví dizajnéri, zariaďovanie zvládnete s naším manuálom aj sami. Prevedieme vás každým drobným detailom, ktorý nemá chýbať v žiadnej miestnosti v loft štýle, či už ide o byt alebo dom.

  • Kuchyňa

  V typickom loft dizajne sa spája s obývacou miestnosťou alebo jedálňou. Jednotlivé zóny takéhoto veľkého priestoru sú potom oddelené najmä vizuálnym spôsobom, napríklad zmenou farieb stien, tapiet, typu nábytku, použitých materiálov, dekoráciami alebo osvetlením.

  Kuchynská linka môže byť z dreva či kovu, uprednostnite druhy s čistými priamymi líniami, ktoré sú účelné a praktické. Ako efektný doplnok v kontraste s farbou stien (v prípade kuchyne by malo ísť o svetlé jednoduché odtiene sivej a bielej) vyniknú retro spotrebiče – obzvlášť rôzne druhy chladničiek, ktoré nie je potrebné maskovať, ale naopak vystaviť na obdiv. Ostatné spotrebiče je vhodné tiež zvoliť v kove a oceli, vyhrať sa môžete aj so zaujímavými vodovodnými batériami a drezmi.

  stolička žltá loft, moderná
  • Jedáleň

  Môže tvoriť súčasť kuchyne alebo byť od nej oddelená zmenou tapiet, dekorácií, ale efektne pôsobí najmä zaujímavá voľba svietidiel nad stôl. Čím mohutnejšiu lampu použijete, tým viac zvýrazníte rozdiel medzi oboma miestnosťami.

  Nábytok, tak ako v iných častiach domu, by mal byť jednoduchý s čistými líniami, maximálne funkčný a praktický. Môže ísť o moderný, vintage alebo industriálny nábytok. Hlavnými materiálmi na jeho výrobu sú najmä plast, drevo, oceľ, sklo a koža, preto aj jedálenský stôl so stoličkami by mal pozostávať z nich.

  • Obývačka

  Predstavuje veľkú otvorenú miestnosť často spojenú s kuchyňou, od nej je ju najjednoduchšie oddeliť podlahami – drevené parkety pre obývaciu časť a dlaždice v kuchyni. Drevené trámy, nosníky, ventiláciu či vodovodné rúry nezakrývajte, ale naopak ponechajte voľne v priestore, aby ladili so zvyškom miestnosti.

  Farebnosť závisí iba na vašej fantázií, väčšinou sa preferujú monochromatické odtiene s využitím bielej či rôznych odtieňov sivej. Na oživenie miestnosti môžete použiť časti nábytku (sedačka, konferenčný stolík, kreslo) v kontrastných farbách ako červená, sýtomodrá alebo zlatá či azúrová. Do rohov izieb sú vhodné veľké industriálne svietidlá, obzvlášť tie, ktoré svojim vzhľadom kopírujú staré priemyselné lampy.

  Zaujímavým doplnkom môže byť aj takýto barový pult ktorý vidíte na obrázku nižšie.

  barový pult auto Tatra
  Barový pult – TATA
  • Spálňa

  V tomto prípade, keďže ide o osobnú zónu, je možné použiť aj výraznejšie oddelenie od ostatných priestorov prostredníctvom nepriehľadného skla, mobilnej zásteny či tabule.

  Centrom miestnosti by mala byť posteľ, efektne vyniknú obzvlášť minimalistické kusy nábytku. S ďalším vybavením miestnosti je vhodné narábať striedmo, aby nedošlo k vytvoreniu dojmu gýčovistosti. Vhodné sú rôzne zásuvky na oblečenie, vyhnite sa voľne stojacim skriniam. Uprednostnite vstavané skrine na celú dĺžku steny, ktoré nebudú narúšať loft dizajn priestoru.
  • Kúpeľňa

  Chcete skúsiť niečo iné a odvážte? Loft dizajn v kúpeľni je charakteristický absolútnou absenciou oddelení, takže spálňa môže plynule prechádzať do tejto časti miestnosti. Efektné pôsobia starožitné vane alebo sprchové kúty, ktoré, pokiaľ chcete, tiež nemusia mať steny, prípadne ich môžete vytvoriť zo skla.

  S nábytok sa v loft kúpeľniach tiež šetrí, vhodných je pár účelných kúskov ako vešiaky alebo poličky, prípadne menšia skrinka na uteráky a kozmetiku, dôležité je, aby každý kus ladil so štýlom miestnosti.

  Čo s vodovodným potrubím? Nezakrývajte ho ani v prípade, keď je zhrdzavené. Takého potrubie vytvára zaujímavú kombináciu s modernými materiálmi použitými v interiéri.

  kúpelňa loft

  Dekorácie v loft dizajne

  vankúš Ibiza

  Hoci sa loft dizajn prezentuje ako veľmi priestranný, vzdušný, minimalistický a účelný štýl, neznamená to, že v ňom nenájdeme žiadne dekorácie a doplnky. Práve naopak, mnohé z nich sú veľakrát rozmerné, veľmi pútavé a nápadité.

   

  Najlepšou možnosťou ako oživiť interiér je použiť veľkoformátové obrazy. Efektne vyniknú čiernobiele fotografie alebo aj maľby na plátne. Mali by byť predovšetkým abstraktné s využitím farieb, ktoré ladia s interiérom.
  Rám môže byť masívny, starožitný v štýle vintage alebo naopak úzky a moderný. Prípadne môžete plátna ponechať úplne bez nich a jednoducho ich zavesiť na stenu, obzvlášť, keď sú obložené tehlou alebo iným zaujímavým povrchom, ktorý bude dobre kontrastovať s maľbou.

   

  V kuchyni nezabudnite na masívne kovové industriálne hodiny. Na zútulnenie použite vysoké črepníkové rastliny, ktoré môžete umiestniť pozdĺž stien. Na sedačku prehoďte deku a pár vankúšov či lesklé kožušiny. Nádych exotiky prinesú do interiéru aj rôzne netradičné suveníry z ďalekých ciest a dovoleniek ako vázy či sošky.