Moderný nábytok z masívu

Moderný nábytok z masívu

Moderný nábytok z masívu

Drevo je jeden z najstarších materiálov na výrobu nábytku. V dnešnej dobe, keď prevládajú moderné materiály, ho mnohí považujú za takmer staromódne. Opak je však pravdou. Moderný a nadčasový dizajn, ktorom sa snúbi praktickosť s pohodlím, sa dá vyčarovať aj z masívneho dreva. Vyskúšajte moderný nábytok z masívu a presvedčte sa, že drevo neznamená fádnosť a nudnosť.

Čo je masív?

masív, masívne drevo - doska

Slovné spojenie masívny nábytok počujeme pomerne často. Zamysleli ste sa už však nad tým čo znamená slovo masív? V podstate nejde o nič iné len o prírodné rastúce drevo, ktoré sa získava z rôznych druhov drevín. Rozhodne sa nejedná o rôzne drevené zmesi, ako napríklad dyha, či podobné materiály, ide o úplne prírodný produkt.

Vďaka tomu si nábytok z masívu zachováva svoju charakteristickú drevenú kresbu, pre ktorú je tak cenený. Zabudnúť netreba ani na prirodzenú prírodnú vôňu, ktorá je preň typická.
Drevo je, samozrejme, prírodný produkt, preto si vyžaduje aj určitú starostlivosť, ktorá však nie je vôbec náročná a zabezpečí, že si váš nábytok zachová dokonalý vzhľad a vlastnosti dlhé roky.

Moderný vs. klasický nábytok z masívu

Nábytok z masívu je súčasťou ľudských príbytkov už po stáročia. V čom sa však dnešné moderné podanie líši od toho klasického? Ide predovšetkým o dizajn. Dnešný štýl je veľmi praktický, funkčný, vzdušný a minimalistický. Nemusíte sa preto obávať žiadnych zbytočných dekorácií či ozdôb, ktoré by narúšali dojem z produktu alebo jeho funkčnosť.

Pokiaľ preto rozmýšľate či svoj príbytok zariadiť plastovým alebo dreveným nábytkom, siahnite rozhodne po modernom nábytku z masívu. Nielenže je jeho životnosť veľmi dlhá, ale zároveň do svojho domu či bytu umiestňujete nadčasový kúsok, preto sa nemusíte obávať, že o pár rokov vyjde z módy alebo bude pôsobiť prehnane staromódne. Drevo je navyše prírodný materiál, vďaka čomu zútulní celý priestor, a zároveň je ekologický.

Výhody moderného nábytku z masívu

Moderný nábytok z masívu - Plain Sheesham

Jednou z nesporných výhod klasického aj moderného nábytku z masívu je najmä to, že je vyrobený z prírodného materiálu – dreva. Masívne drevo je totiž zdravotne nezávadné. Vďaka kvalitnému ošetreniu dreva sa zabráni vylučovaniu škodlivých látok ako formaldehyd alebo iných súčastí lepidiel na drevo. Oproti iným materiálom, kde radíme napríklad drevotriesku, má však masívne drevo aj ďalšie prednosti.

Ide predovšetkým o jeho trvácnosť. V porovnaní s nábytkom z drevotriesky dokáže vydržať až 5-násobne dlhšie. Zároveň stačí trocha správneho ošetrovania a udrží si nádherný vzhľad a lesk po dlhú dobu.
Vďaka svojej tvrdosti je masívne drevo aj odolnejšie voči mechanickým vplyvom, ako je napríklad poškriabanie. Pokiaľ sa však už takáto nehoda stane, netreba zúfať, stačí dané miesto povrchovo ošetriť, jemne prebrúsiť a nábytok bude vyzerať ako nový.

Ďalšia výnimočnosť moderného nábytku z masívu spočíva v jeho vzhľade. Nádhernú drevitú textúru môže mať len skutočné drevo, neposkytne vám ju žiadna iná náhrada. Vďaka tomu dá vyniknúť ručnej práci, ktorá sa často uplatňuje pri výrobe aj moderného masívneho nábytku. Práve preto má každý kúsok nábytku svojho ducha a možno mierne vyššia investícia na začiatku sa vám čoskoro vráti v trvácnosti, ľahkej údržbe a bezchybnom vzhľade moderného nábytku z masívu.

Dizajn masívneho nábytku

Moderný masívny nábytok sa vyskytuje v najrôznejších kombináciách a dizajnoch, je len na vás, či so zvolíte celú sadu, napríklad obývaciu stenu, či spálňový set pozostávajúci z postele a nočných stolíkov alebo sa rozhodnete popustiť uzdu svojej fantázií a skladbu nábytku do vášho domu či bytu si nakombinujete sami.

Na výber máte totiž z viacerých dizajnov. Pokiaľ sa hodláte zaradiť príbytok vo vzdušnom a ultra modernom štýle, siahnite po kusov nábytku, kde sa masívne drevo spája so sklom či kovom. Môže ísť, napríklad o rôzne konferenčné stolíky, pracovné stoly, vitríny alebo aj jedálenský stôl. Je to len na vás.

Pokiaľ sa vám páči útulnejšia atmosféra, ale nechcete sa vzdať moderného štýlu bývania, rozhodne si vyberte celodrevené kusy moderného nábytku z masívu. Nemusíte sa pritom báť, že váš interiér bude pôsobiť staromódne – všetky kusy tohto druhu nábytku majú jednoduché a čisté línie bez zbytočných príkras a ozdôb, čo ešte viac zvyšuje ich funkčnosť a praktickosť.

Moderný nábytok z masívu sa hodí aj do reprezentačných miestností a pracovní. V tomto prípade sú vhodné robustnejšie kúsky s nápadnejšou textúrou dreva, ktoré oživia interiér plný strohých farieb. Zároveň masívnosť dreva navodí dojem luxusu a prestíže, ktorá očarí vašich klientov.

Moderný nábytok z masívu - WHITE WOOD
Moderný nábytok z masívu – WHITE WOOD

Ako si zariadiť príbytok moderným nábytkom z masívu?

Moderný nábytok z masívu ponúka najrozličnejšie modely a variácie, ktorými si môžete zariadiť svoj byt či dom. Pokiaľ však váhate, ktoré kusy vybrať pre danú miestnosť, prečítajte si zopár rád a tipov, ktoré vám uľahčia rozhodovanie, a vďaka nim nezabudnete na žiadny podstatný bytový doplnok.

Obývacia miestnosť

Moderný nábytok z masívu - konferenčný stolík KOLINS
Konferenčný stolík – KOLINS

Pri pomyslení na klasickú „obývačku“ zariadenú dreveným nábytkom sa mnohým vybaví obývacia stena, konferenčný stolík, gauč a pár kresiel.
Často je nám takýto tradičný obývací pokoj prezentovaný v rustikálnom štýle, avšak to je len malá časť produkcie masívneho nábytku. Moderný nábytok je na rozdiel od toho tradičného jednoduchý a vzdušný, preto ani menšie miestnosti nebudú pôsobiť dojmom preplnenosti.

Na začiatok stačí jednoduchá obývacia zostava, ktorá bude pozostávať z menšieho stolíka na televíziu, vitríny – najlepšie v kombinácií so sklom alebo pre ešte väčšie optické zväčšenie priestoru bez dvierok a posledným doplnkom je regál na knihy. Podľa chute môžete zvoliť konferenčný stolík, opäť je k dispozícií mnoho kombinácií so sklom alebo pre väčšie miestnosti bez neho. Aj pri výbere sedacieho nábytku môžete siahnuť po druhoch, ktoré majú komponenty z masívneho dreva, napríklad nôžky.

Spálňa

Ide o miestnosť, v ktorej trávime podstatnú časť dňa, preto by sme nábytok a doplnky v nej nemali rozhodne zanedbať. Základom je, samozrejme, posteľ. Dôležitosť jej kvalitného spracovania netreba viackrát zdôrazňovať – je to miesto, kde strávime až tretinu nášho života. Masívne drevo je investíciou do kvality, pretože nábytok z toho materiálu, vrátané postelí, vydrží aj niekoľko desiatok rokov.

Ďalšou výhodou masívneho nábytku je aj, že veľakrát znesie rozmontovanie a následne zmontovanie, ktoré uľahčuje sťahovanie a manipuláciu s nábytkom. Netreba zabudnúť ani na nočné stolíky, vyskytujú sa v rôznych dizajnoch a spracovaniach, je ich preto ľahké doladiť so zvyškom interiéru.
Na oblečenie a doplnky sa hodí masívna skriňa a komoda. Taktiež ich moderný dizajn zapadne do miestnosti, mnohokrát ich môžete nájsť aj v kombinácií so zrkadlom na prednej strane (v prípade šatníkových skríň).

Moderný nábytok z masívu - GREY WOOD
Moderný nábytok z masívu – GREY WOOD

Jedáleň a kuchyňa

stolička MONTREAL - moderný nábytok z masívu
stolička MONTREAL

Ide o dve miestnosti v dome či byte, v ktorých sú umiestnené najviac namáhané kusy nábytku. Aby pracovná doska zniesla časté varenie a prípravu jedál alebo príborník neustále otváranie zásuviek, musia byť zhotovené z kvalitného materiálu, akým masívne drevo rozhodne je.

Okrem toho, najmä pracovné dosky a stoly, prichádzajú ku každodennému kontaktu s horúcimi predmetmi a tekutinami, preto je dôležité, aby mali výbornú povrchovú úpravu. Vďaka najnovším postupom, ktoré sa používajú pri úprave moderného masívne nábytku, si môžete byť istí, že povrch sa bude ľahko udržovať a bude odolný voči vonkajším vplyvom.

Pri kuchynskom nábytku je možné využiť aj svoju fantáziu a vyskúšať rozličné kombinácie moderného masívneho nábytku s kovom, napríklad v podobe kovania, rúčok a úchytov.

Detská izba

V tomto prípade je najdôležitejšie prispôsobiť výber masívnemu nábytku jeho obyvateľom – deťom. Dôležité je preto, aby nábytok nemal ostré hrany a zároveň bol stabilný, aby sa zabránilo jeho prípadnému prevráteniu na dieťa. Moderný nábytok z masívu tieto požiadavky splňuje a taktiež je odolný aj voči poškriabaniu a poškodeniu, čo ocenia predovšetkým rodičia.
Drevo je prírodný materiál, preto je zdravotne nezávadný, a vďaka kvalitným povrchovým úpravám sa ľahko čistí a udržuje. Takisto je u masívneho nábytku možné ho pripevniť o stenu, aby sa získala extra stabilita.

Kancelária

Ide o priestor, ktorá má budiť najmä reprezentatívny dojem. Kvôli tomu je vhodné použiť kvalitné materiály, medzi ktoré rozhodne patrí aj masívne drevo. Poctivo spracovaný moderný nábytok z masívu má svoj štýl a charakter, vďaka čomu ozvláštni každú miestnosť. Zároveň je nielen pekný na pohľad , ale aj funkčný.

Najdôležitejším prvkom kancelárskym priestorov je stôl. Nemali by v ňom chýbať úložné priestory a mal by byť dostatočne priestranný, aby sa naň pohodlne vošiel laptop, prípadne monitor počítača.

Moderný nábytok z masívu - MONTANA písací stolík
Stôl do kancelárie – MONTANA