solitér nábytok

Aký nábytok použiť ako solitér? Poradíme s výberom.

Pod slovom solitér v interiérovom dizajne sa neskrýva nič iné, ako samostatne stojaci kus nábytku. Avšak spomedzi rôznych nábytkových zostáv a sériovo vyrábaných kúskov vyniká tým, že má jedinečný dizajn a odlišuje sa od všetkých ostatných doplnkov v miestnosti. Pritom solitérom môže byť akýkoľvek druh nábytku, preto si solitéry zachovávajú nielen vysokú estetickú hodnotu, ale aj funkčnosť.

Solitér nábytok a interiér

Solitér nábytok sa stáva čoraz vyhľadávanejší, a to nielen medzi bytovými dizajnérmi, ale aj obyčajnými ľuďmi, ktorí si chcú vytvoriť komfortný, ale zároveň štýlový interiér.
Nábytkové solitéry umožňujú dodať vášmu bývaniu veľmi individuálny ráz práve tým, že sa odlišujú od ostatných kúskov nábytku a doplnkov v miestnosti. Avšak kľúčom pri výbere toho správneho solitér nábytku je, aby aj napriek svojej odlišnosti bol stále v harmónii so zvyškom interiéru.

Úlohu solitéru môže z obývacieho nábytku na seba zobrať pohodlné kreslo, konferenčný stolík, komoda či menšia pohovka. Z dekorácií a textílií sa za týmto účelom vyberajú najmä lustre a lampy, závesy, koberce či rôzne vankúše. Avšak tu sa vaše možnosti nekončia.
Solitérom sa môže stať aj výrazná lavica či jedálenský stôl, zaujímavo pôsobia tiež veľké zrkadlá a obrazy, prípadne sošky a iné umelecké dekorácie. Aj vďaka tomu je solitér nábytok veľmi pohodlný, komfortný, a zároveň vyhovuje vášmu štýlu a dotvára celý interiér.

Solitér konferenčný stolík - koľajnice

Ako zariaďovať solitér nábytkom?

Solitér komoda - nábytok

Pri zariaďovaní interiéru solitér nábytkom treba mať na pamäti, že tento výrazný kus nábytku musí byť v harmónii a v súlade so zvyškom interiéru. Netreba preto zabudnúť na tento fakt už pri kúpe nábytku. Pokiaľ nemáte žiadne skúsenosti so zariaďovaním, je dobré staviť na minimalistické kúsky pre váš solitér nábytok.
Takýto nábytok jednoducho skombinujete s takmer akýmkoľvek iným štýlom, veľmi zaujímavo však pôsobí v interiéri spolu so starožitnými či vintage kúskami.

Pokiaľ sa však rozhodnete, že váš solitér nábytok má byť vo veľmi výraznom štýle, napríklad pôjde o industriálny či vintage doplnok, zvyšok interiéru laďte neutrálne. Postupujete tak presne opačne – k výraznému solitéru doplníte menej výrazný, ideálne minimalistický nábytok.

Aj v našej ponuke nájdete niekoľko zaujímavých sérií ktoré poskytujú ideálne kusy nábytku ktoré môžu poslúžiť ako solitér vo vašom interiéri. Okrem masívneho nábytku nájdete v katalógu aj štýlové doplnky k nábytku ktoré tiež môžu poslúžiť ako solitér.

Farby a solitér nábytok

Dôležité pri nábytku sú aj farby. Platí to isté ako pri štýloch. Výrazný solitér kombinujete s neutrálnejším interiérom. Napríklad výrazne farebné cyklámenové, tyrkysové či horčicové solitér kreslo postavte do miestnosti, kde je zvyšok nábytku a doplnkov v tmavých či neutrálnych farbách. Zaujímavou farebnou kombináciou je čierna s modrou či ružovou a podobe.

Pokiaľ však máte radi pestrofarebný interiér a nechcete sa obmedzovať pri farebnosti iba na solitér nábytok, riaďte sa pravidlom o štýle spomenutom vyššie. Do miestnosti zvoľte nanajvýš jeden kus vo výraznom a netradičnom farebnom prevedení.
V prípade, že okrem vášho solitér nábytku je aj zvyšok miestnosti zariadený vo výrazných farbách, zvoľte všetok nábytku (vrátane solitéru) v neutrálnejšom a jednoduchšom dizajne.

Avšak, či už sa solitér nábytkom rozhodnete zariaďovať svoju obývačku, pracovňu, kuchyňu alebo spálňu, vsaďte aj na vlastnú intuíciu. Koniec koncov ide predsa o váš príbytok, v ktorom práve vy budete tráviť najviac času.

Solitér nábytok v obývačke

Najjednoduchšou možnosťou, ako vniesť solitér nábytok do obývacej miestnosti, je využitie netradičných a výrazných kresiel. Tie sú nielen pohodlné, ale zároveň splnia úlohu vášho solitér doplnku v interiéri. Pokiaľ si želáte v jednej miestnosti viac kresiel, nemusia byť úplne rovnaké, dôležité je však, aby spolu ladili. To isté platí aj pri kombinácii solitér kresiel so sedačkou.

Do obývačky môžete ako solitér vybrať aj koberec či závesy, veľmi efektne pôsobia veľké maľby či lustre. Najmä v menších priestoroch oceníte, napríklad stojatú lampu, ktorá poskytne dostatok svetla aj na čítanie, a zároveň môže plniť úlohu solitér doplnku.

Solitér - konferenčný stolík v indickom štýle

Solitér nábytok v kuchyni

vintage chladnička

Aj vo vašej kuchyni môžete uvoľniť uzdu fantázii a premeniť ju na štýlový a netradičný priestor. Častým solitérom práve v kuchyniach je chladnička či výrazný sporák. V dnešnej dobe môžete tieto spotrebiče nájsť v zaujímavých dizajnoch či dokonca v retro a industriálnom štýle. Rovnako aj farebná paleta povrchov týchto doplnkov je takmer neobmedzená.

Pokiaľ je vaša kuchyňa spojená s jedálňou, môžete namiesto spotrebičov ako solitér nábytok zvoliť jedálenský stôl alebo výrazné lavice či stoličky na sedenie. Nikdy nie však oboje naraz, inak bude celý efekt solitér nábytku narušený. Takisto vhodným doplnkom je aj zaujímavý príborník, ktorý môže byť vo výrazných farbách a prevedeniach.

Industriálny stôl vhodný ako solitér

Solitér nábytok v spálni

Ani v tejto miestnosti sa nemusíte obmedzovať iba na klasické doplnky, ako drobné lampičky na čítanie či vankúše. Práve naopak. Ak máte vo svojej spálni šatníkové skrine, ktoré sú jednoduchšieho dizajnu, výborne sa k nim bude hodiť solitérová posteľ. Pokiaľ však chcete zvoliť niečo menšie do vašej spálne, skúste umiestniť výraznejšiu lavičku pred posteľ alebo sa pohrať s výberom toaletného stolíka.

Vo vašej spálni takisto vyniknú solitér doplnky. Môže ísť o vintage luster či lampu, prípadne zvoľte výrazné stojace zrkadlo v ráme alebo na stenu zaveste abstraktnú maľbu. Takisto spálňa ponúka široké možnosti, čo sa týka textílií. Aj vaša posteľná bielizeň sa sama o sebe môže stať solitérom. Na trhu je k dispozícii množstvo netradičných a kreatívnych dizajnov obliečok, ktoré podtrhnú celý štýl miestnosti. Prípadne môžete využiť svoju fantáziu a zvoliť výraznejšie závesy či koberec.

Solitér nábytok - spálna posteľ, solitér do spálne

Solitér nábytok v detskej izbe

Aj pre priestor pre vašich najmenších môže byť nielen hravý, ale aj dizajnovo zaujímavý. Obzvlášť deti ocenia, že ich nábytok je rozmanitý a variabilný. Ako solitér nábytok môžete zvoliť písací stôl. Čím netradičnejší bude, tým môže deti viac motivovať pri písaní domácich úloh či učení.
Dizajnovo netradične pôsobí, aj keď do interiéru umiestnite výraznejšiu posteľ či zvolíte neobvyklý úložný priestor. Aj toto môžu byť vaše solitér doplnky v detskej izbe. Pokiaľ zariaďujete izbu najmenším, ku detskej postieľke sa vynikajúco hodí solitér kreslo. Môže ísť o obyčajné čalúnené kreslo alebo hojdacie, ktoré oceníte najmä pri kolísaní dojčiat.

Solitér doplnky

Solitér doplnky - lampa lano

Bez ohľadu na to, akú miestnosť v byte či dome si zvolíte, môžete do nej vniesť šarm a štýl aj bez toho, aby ste museli vymeniť nábytok. Postačia vám na to solitér doplnky. Vďaka tomu môžete zmeniť dizajn vášho interiéru takmer v okamihu aj bez veľkej finančnej investície.

Vhodný solitér doplnkom sú spomínané lampy a lustre. Efektne a moderne pôsobí, ak si vyberiete industriálny či retro doplnok. V móde sú predovšetkým lampy pripomínajúce priemyselné svietidlá v rôznych metalických odtieňoch.
Pokiaľ chcete váš interiéri poňať jemnejšie, zvoľte vintage doplnky. Môže ísť o klasické lustre alebo lampy s látkovými tienidlami zdobenými rôznymi druhmi potlačí.

Na optické zväčšenie priestoru efektne využijete práve nástenné či stojace zrkadlá, ktoré tiež môžu plniť funkciu solitér nábytku vo vašom interiéri. V poslednej dobe sú veľkým hitom samostatne stojace zrkadlá, ktorých sklon môžete meniť podľa potreby, a u niektorých druhov sa zrkadlo dá vyklopiť a za ním sa ukrýva priestor na uloženie vašej bižutérie, šperkov a ďalších drobných doplnkov.