Palisander - nábytok

Palisander – nábytok ktorý si zamilujete

Palisander

Jednou z najbežnejších a najľahšie dostupných prírodným surovín s mnohostranným využitím je práve drevo. Ľudia ho už od nepamäti používali ako zdroj energie a tepla alebo na výrobu nástrojov, obydlí, zbraní a najmä nábytku. Tak ako možnosti využitia dreva sú všestranné, rovnako aj množstvo jeho druhov je veľmi bohaté.
Poznáme viac než 25 000 rôznych typov drevín, avšak iba okolo 200 až 250 z nich môžeme využiť pri výrobe nábytku a na priemyselné spracovanie.

Čo je palisander?

Palisander predstavuje jeden z mnohých druhov drevín. Ako jeho exotický názov napovedá, nejde o typickú slovenskú drevinu. Naopak, pochádza zo vzdialených krajín ako India, Madagaskar, Thajsko, Laos, ostrovy Jáva, Cejlón, Pali či oblasť južnej Ameriky. Ide o jeden z najkvalitnejších typov dreva, aké možno použiť pri výrobe nábytku či iných drevených predmetov.

Okrem názvu palisander sa však môžete stretnúť aj s mnohými ďalšími označeniami tejto dreviny a jej poddruhov ako napríklad ružový strom či rosewood, sheesham, dalbergia, prípadne fialový strom.

Vlastnosti palisandru

Palisander predstavuje jeden z najkvalitnejších a najluxusnejších druhov dreva na výrobu nábytkov alebo hudobných nástrojov pre jeho dobré akustické vlastnosti. Zároveň je palisander považovaný za jeden z najtvrdších druhov drevín vôbec. Prispieva k tomu najmä fakt, že na výrobu nábytku či hudobných nástrojov sa používa drevo so stromov palisandru, ktoré sú staré aspoň 100 rokov. Preto hustota palisandrového dreva môže byť v rozpätí približne 700 až 800 kg/m3 v závislosti od druhu.

komoda palisander masívny indický

Stredoeurópske dreviny pritom dosahujú oveľa nižšiu hustotu, napríklad:

 • Orech 590 kg/m3
 • Borovica 515 kg/m3
 • Smrek 455 kg/m3
 • Dub 680 kg/m3
 • Buk 670 kg/m3

Palisander má taktiež aj inú farbu, než na akú sme zvyknutí u našich drevín. Drevo je mnohokrát sfarbené do červenohneda s jemnými fialovými podtónmi a niekedy aj čiernym ryhovaním.

Zdroj palisandru

Drevo zvané palisander pochádza z rovnomernej dreviny, ktoré má viacero poddruhov. Všeobecne však platí, že palisander dorastá do hrúbky 30 centimetrov až 1,5 metra v priemere v závislosti od lokality rastu. Palisander sa radí medzi stredne vysoké stromy so svojou výškou 25 metrov. Rastie však až v lesoch v nadmorských výškach okolo 1000 metrov nad morom spoločne s bambusom a tíkovými stromami. Nájsť ho môžete aj na kávových plantážach, kde sa využíva ako prirodzený zdroj tieňu.

Poznáme viacero poddruhov palisandru v závislosti od oblasti, v ktorej rastie:

masívny nábytok z palisandru - Vinotéka Grey Wood
Vinotéka Grey Wood
 • Pravý palisander (Genus dalbergia)
  – vyskytuje sa najmä v južnej a strednej Amerike, predovšetkým v Guatemale, Bolívii a Paname.
 • Brazílsky palisander (Dalbergia nigra)
  – predstavuje najkvalitnejšie palisandrové drevo najmä vďaka hustote 900 kg/m3. Ide o veľmi luxusný materiál na výrobu nábytku či hudobných nástrojov, pretože dokáže vynikajúco udržiavať vyššie harmonické frekvencie. Jeho farba je do hnedooranžova.
 • Africký palisander (Dalbergia baronii)
  – je africká odroda pochádzajúca z Madagaskaru. Jej hustota je približne 510 kg/m3 a má veľmi podobnú farbu (sýta červená s hnedým žilkovaním) brazílskej odrode. Z toho dôvodu sa používa ako jej plnohodnotná náhrada taktiež i po zvukovej stránke pri výrobe hudobných nástrojov.
 • Indický palisander (Dalbergia latifolia)
  – ide o východoindickú odrodu, ktorá má mierne menšiu hustotu dreva ako brazílska (konkrétne 830 kg/m3) a aj iné zvukové vlastnosti. Dokáže vytvárať jemné a hlboké basové tóny s výbornými výškami, preto sa taktiež hodí na výrobu všetkých hudobných nástrojov. Farba tohto druhu palisandru je tmavšia s fialovohnedým odtieňom.

Spracovanie palisandru

Vďaka svojim vlastnostiam a najmä tvrdosti je drevo z palisandru pomerne náročné spracovávať ručne. Drevospracujúce stroje sú špeciálne prispôsobené na charakter palisandrového dreva. Vŕtanie a opracovanie preto prebieha pri nižších otáčkach a pomalšom posuve ako pri mäkkom dreve. Z tohto dôvodu dochádza aj k častejšiemu brúseniu drevospracujúcich nožov a nástrojov.

Skvalitniť palisandrové drevo možno ešte viac pomocou sušenia. Vtedy dochádza k zvýšenie tuhosti o 15 percent a tvrdosť sa navýši až 2,5 krát. Zároveň odolnosť voči ohybu je o 25 percent vyššia než u dubového dreva. Palisander je jeden z mála druhov dreva, ktorá vyzerá veľmi dobre i bez laku či náteru. Lakovanie je však vhodné najmä preto, že pridáva farebný kontrast a zvýrazňuje prírodný tón dreva. V neposlednom rade ho chráni pred vonkajšími vplyvmi, poškodením či opotrebovaním.

Využitie palisandru

Kvôli príjemnému vzhľadu a vysokej kvalite sa palisandrové drevo používa ako dekoračná a vnútorná výzdoba bytov a domov, na výrobu nábytku, parkiet. Môžeme ho aj nájsť v interiéri kajút lodí a jácht. Pre svoju tvrdosť slúži tiež ako materiál pre okrasnú drevorezbu. V neposlednom rade je to asi najvhodnejší a najkvalitnejší druh dreva na výrobu hudobných nástrojov pre vynikajúce akustické vlastnosti.

Palisander je tiež cenený pre svoju farbu zvýraznenú drevokresbou, ktorá vznikala počas rastu stromu. Aj tento fakt predurčuje palisander na výrobu vybavenia pre rodinné domy, luxusné kancelárie, veľké byty a reprezentačné priestory. Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu nábytku z palisandrového dreva, ozvláštnite svoju domácnosť či kanceláriu jedinečným dielom, ktoré sa stane predmetom pozornosti a obdivu.

V súčasnosti sa však niektoré druhy palisandrového dreva ťažia už menšom množstve ako v minulosti, najmä kvôli dlhému obdobiu, ktoré trvá, než palisandrový strom dosiahne požadovanú hrúbku a výšku. Využívajú sa preto aj na výrobu drobných luxusných predmetov (na ktoré nie je potrebné také veľké množstvo dreva) ako sú šachové figúrky, ozdobné škatuľky, sošky a dyhy, ktorými sa pokrýva luxusný drevený nábytok.
Palisandrové drevo, ktoré sa dostáva na trh, pochádza predovšetkým z certifikovaných oficiálnych plantáží zakladaných práve pre tento účel.

posteľ palisander
Posteľ z palisandru – séria nábytku METALL

Ako rozlíšiť pravý palisander od nepravého?

Na záver si predstavme niekoľko rád a typov, ktoré vám môžu pomôcť uistiť sa, že vami vybraný nábytok je skutočne z palisandrového dreva a bude nefalšovanou ozdobou vášho príbytku či reprezentačného priestoru.

 • Na pravom palisandri je možné rozlíšiť náznaky hrubších zŕn. Má však jemne lesklý a hodvábne jemný povrch v porovnaní s umelo nalešteným povrchom vytvoreným rôznymi leštiacimi prípravkami.
 • Palisander má charakteristickú textúru a farbu, od sýto červenej po tmavo fialovú s možným čiernym žilkovaním. Pričom nepravý palisander má nejednotnú textúru, príliš tmavú alebo svetlú farbu, miestami dokonca s bielymi škvrnami.
 • Drevo z palisandru má svoju charakteristickú kvetinovú vôňu. Ak niektoré výrobky z palisandru budú mať neobvyklú vôňu, je to účinok vonného aerosólu, nie známka kvality.
 • Vodný test – piliny, do ktorých sa pridá kvapka vody, príjmu vodu, ktorá by sa mala sfarbiť jemne dofialova.
 • Zvukový test – jemné poklepanie po palisandrovom dreve by malo vydať čistý a jasný zvuk bez šumu.