stpôl ktorý rastie s dietatom

Písací stôl, ktorý rastie s dieťaťom

Písací stôl, ktorý rastie s dieťaťom

Každý školák potrebuje svoj malý písací kútik, ktorý mu poskytne priestor na napísanie domácich úloh a prípravu do školy. Avšak, čo keď naši najmenší rastú príliš rýchlo? Keď stolík nestačí a dieťa je už naň príliš veľké, nemusíte vymieňať hneď celý kus nábytku. Výrobcovia mysleli aj na vás a vytvorili rastúce písacie stolíky, ktoré sa prispôsobia rôznej výške vášho dieťaťa.

 

Čo sú rastúce písacie stoly?

Existuje viacero kategórií písacích stolov vrátane tých, ktoré rastú spolu s dieťaťom. Do detskej izby môžete vyberať klasické stoly, ktoré majú pevne danú výšku a sú vyrobené z rôznych materiálov. Prípadne majú možnosť ešte upraviť sklon pracovnej dosky či ponúkajú úložný priestor.

Písacie stoly, ktoré rastú s dieťaťom, majú ešte okrem týchto vlastností jednu dôležitú výhodu, a to fakt, že môžete variabilne meniť ich výšku. Takéto stolíky pozostávajú zo špeciálnych konštrukcií umožňujúcich plynulo a jednoducho nastaviť výšku nôžok stolíka, a tak prispôsobiť nábytok potrebám vášho dieťaťa.

Súčasťou setov s rastúcim nábytkom sú často aj špeciálne tvarované ergonomické stoličky podporujúce správne držanie tela. Takisto aj tento druh nábytku má nastaviteľnú výšku, aby poskytol deťom čo najväčšie pohodlie pri štúdiu.

Detská izba - stôl ktorý rastie s dieťatom  

Umiestnenie písacie stola

Písací stôl, ktorý rastie s dieťaťom, je potrebné pred samotným používaním vhodne nastaviť a umiestniť. Pri výbere najvhodnejšieho miesta na pracovný kútik vašej ratolesti by ste mali brať do úvahy celkovú dispozíciu miestnosti. Predovšetkým by ste mali zohľadniť, či je v izbe dostatok dopadajúceho svetla na pracovnú plochu. Pre pravákoch je dobré, aby svetlo dopadalo zľava, a tak si dieťa nebude pri písaní vytvárať tieň. U ľavákov je to naopak.

Vo všeobecnosti sa stoly často umiestňujú práve pod okno. Niekedy to však nemusí byť práve ideálne riešenie. Ak sa vaše dieťa ľahko rozptýli, umiestnite rastúci stôl radšej ďalej od okna, vytvorte mu tichý kútik, kde sa môže ľahko sústrediť bez toho, aby bolo rušené.

 

Dôležitý je aj vzhľad

lampa ružová

Pokiaľ si zvolíte písací stôl, ktorý rastie s dieťaťom, musíte mať na pamäti, že tento kus nábytku bude súčasťou detskej izby po dlhú dobu, preto sa vyhnite výberu nábytku s príliš detskými motívmi. Keď dieťa trochu vyrastie, už sa mu vzhľad nábytku nemusí páčiť. Vsaďte radšej na dekorácie, ktoré môžete v prípade potreby vymeniť.

Odporúča sa zvoliť vzhľadovo jednoduchší nábytok, ktorý si vaše dieťa môže skrášliť lampičkou, stojanom na ceruzky alebo rôznymi nálepkami. Zvoliť môžete pestrú písaciu podložku alebo nástenku nad rastúci stolík.

Keďže deti sa v blízkosti písacích stolov často tiež hrajú, je dôležité myslieť aj na to, z akých materiálov je nábytok vyrobený. Písací stôl, ktorý rastie s dieťaťom, musí vydržať dlhú dobu, preto je na mieste siahnuť po kvalitných materiáloch. Vhodné je masívne drevo s povrchovou úpravou, aby sa zvýšila jeho odolnosť. Pokiaľ vaše dieťa bude používať stolík aj na maľovanie alebo iné kreatívne aktivity, môžete siahnuť aj po dyhe či plaste, ktorý je odolný voči tekutinám a ľahký na údržbu.

Veľkosť rastúceho stola

Medzi najbežnejšie rozmery písacích stolov sa radí klasický obdĺžnik 100×70 centimetrov. Tento rozmer umožňuje lepšie rozložiť všetky pomôcky. Nesiahajte zbytočne po menších stoloch, aj keď máte možno pocit, že vaše dieťa sa za tak veľkým stolom „stráca“. O pár rokov dieťa totiž vyrastie a bude potrebovať priestor na knihy, ale aj počítač či tlačiareň. Preto pri investícii do stolov, ktoré rastú s dieťaťom, hľaďte nielen na to, aby ich výška bola upraviteľná, ale aj na celkový rozmer plochy určenej na písanie.

Rovnako by pracovná doska nemala byť z lesklého materiálu, aby zbytočne neodrážala svetlo. Takisto by mali byť všetky rohy zaoblené, aby sa predchádzalo vzniku úrazov.

  Písací stôl - nastaviteľný - ružová farba  

Nastavanie rastúceho písacieho stola

Pre písacie stoly, ktoré rastú s dieťaťom, je dôležité ich správne nastavenie. Ako prvé je dobré vhodne zvoliť samotnú výšku stolíka. Priestor medzi sedacou plochou a samotnou doskou stola by mali byť v závislosti od veku dieťaťa od 22 do 29 centimetrov.

Moderné písacie stoly umožňujú meniť aj samotný sklon pracovnej dosky. Pri čítaní je vhodné upraviť stôl do sklonu 25 až 30 stupňov. Na písanie je vhodné mať stôl so sklonom 10 až 15 stupňov. Touto úpravou predchádzate nevhodným návykom vášho dieťaťa pri sedení. Ako si overíte, že váš stôl je správne nastavený? Je to jednoduché – keď dieťa sedí vzpriamene za stolom s chodidlami položenými na podlahe, malo by v kolene zvierať pravý uhol a rovnako aj v lakti, pričom dlane sú položené na písacej doske.

 

Čo s počítačom?

pc stolík

Keď dieťa trochu podrastie, zvyčajne do jeho izby pribudne aj počítač. Ten však dokáže zabrať pomerne veľký priestor na pracovnej ploche, preto by ste na možnosť umiestnenia počítača v detskej izbe mali myslieť ešte pred kúpou stolíka. Vyberajte teda druhy s dostatočnou šírkou. Prípadne môžete zvoliť stôl, ktorý rastie s dieťaťom s rozdelenou pracovnou plochou – jednu časť určenú na písanie je možné nastaviť do ľubovoľného uhla a druhá časť je stacionárna a slúži práve na uloženie obrazovky počítača.

Telo počítača je vhodné umiestiť k nohám stolíka. Môžete zvoliť stôl, ktorý má na tento účel už vstavanú dolnú poličku. Takisto niektoré druhy obsahujú zabudovanú zásuvku na klávesnicu a myš. Stolík môže obsahovať ďalšie zásuvky na všetky písacie potreby a predmety, ktoré dieťa potrebuje. Najmä pri menších deťoch je dobré všetky predmety, ktoré by mohli rozptyľovať pri učení, odložiť do týchto úložných priestorov.

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri hre, písaní úloh či štúdiu je dôležité, aby písací stôl spĺňal aj prísne kritéria bezpečnosti. Najdôležitejšie je, aby bol stolík zabezpečený proti prevrhnutiu. Preto vyberajte stolíky, ktoré majú pevnú základňu. Pri menších deťoch je vhodné siahnuť po stolíkoch s pevnými kovovými nôžkami, ktoré rovnomerne rozložia váhu stolíka a zabránia jeho prevrhnutiu. Takisto aj stolička by mala mať kolieska na piatich ramenách. Pokiaľ si želáte nepohyblivú stacionárnu stoličku, siahnite po druhoch, ktoré majú kovové nôžky v tvare písmena T, čo umožní lepšie rozloženie váhy.

 

Neviete si vybrať? Inšpirujte sa!

Hľadáte stolík pre staršie dieťa? V tomto prípade je jasné, že nemôže hneď siahnuť po farebných detských motívoch. Ako však nájsť stolík, ktorý rastie s dieťaťom, ale zároveň je aj dizajnovo zaujímavý? Vyskúšajte rôznu kombináciu materiálov. Exitujú rastúce stolíky, ktoré sú celé vyrobené z masívneho dreva. Príkladom môže byť detský písací stolík Julia, ktorého konštrukčným materiálom je borovicové drevo. Jeho svetlý povrch bol navyše ošetrený lakom, stolík tak zvládne aj menej šetrné zaobchádzanie. Samozrejmosťou je výšková nastaviteľnosť a možnosť prispôsobiť si sklon pracovnej dosky.

  stolik julia drevo masiv borovica - Písací stôl, ktorý rastie s dieťaťom  

Pre menšie deti sa oplatí voliť stolíky z kombinovaných materiálov. Veľakrát ide najmä o spojenie plastu, kovu či MDF s drevom. Práve takúto kombináciu ponúkajú detské písacie stolíky Paco a Baru. Modrý variant je vhodný najmä pre chlapcov, pretože veľmi oživí interiér. Naopak, bielo-ružový variant je vhodný pre dievčatá.

Nastaviteľný stolík ktorý rastie s dieťatom - pre chlapca - modrý Nastaviteľný stolík ktorý rastie s dieťatom - pre dievča - bielo-ružový

Vysokou odolnosťou sa vyznačuje detský písací stolík Collorido. Jeho pevná konštrukcia z MDF a farbenej ocele je vhodná aj do najnáročnejších podmienok. Pestré farebné doplnky navyše oživujú celý stolík. Výhodou je možnosť sklopiť pracovnú dosku a vysoká stabilita, preto je tento stolík vhodný aj pre najmenšie deti.

Pred samotnou kúpou rastúceho stolíka ukážte vašej ratolesti niekoľko druhov a opýtajte sa na jej názor. Prípadne zistite, ako by si ideálny stolík predstavovalo. Koniec koncov práve vaše dieťa bude za týmto stolom tráviť najviac času.

  Detský písací stolík nastaviteľný - Collorido