Retro nábytok

Retro nábytok

Chcete si zariadiť príbytok tak, aby zostal „in“ dlhé roky? Hľadáte využitie pre vaše obľúbené staré kúsky nábytku? Túžite si vytvoriť vo vašej domácnosti pohodovú a nostalgickú atmosféru? Vyskúšajte retro nábytok, ktorý každým rokom naberá na čoraz väčšej popularite, a inšpirujte sa našimi radami ako zariadiť akýkoľvek interiér jednoducho a štýlovo.

Čo si predstaviť pod pojmom retro nábytok?

Pojmom retro nábytok sa označuje nábytok z minulého storočia. Avšak pre starší nábytok sa používajú označenia aj ako vintage a antique. V tomto prípade však hovoríme o nábytku, ktorý je starý viac ako 60 rokov. Ako retro nábytok sa u nás označuje o niečo mladší nábytok. Konkrétne, všetky bytové doplnky a vybavenie z obdobia prvej republiky a najmä socializmu. Preto každý kúsok inšpirovaný nábytkom zo šesťdesiatych, sedemdesiatych a osemdesiatych rokov je vítaný.

Zároveň, retro je aj pocitová záležitosť, preto pri zariaďovaní interiéru vsaďte aj na vlastný vkus. Koniec koncov, ide o váš príbytok. Preto sa nebojte kombinovať ani kúsky z rôznych období. Pokojne prehľadajte tiež povaly a pivnice – aj tam môžete nájsť inšpiráciu na skvelé retro doplnky.

Hravé 70. roky

Pokiaľ je vašou srdcovkou práve toto obdobie, stavte na klasiku, ktorá v danom období nesmela chýbať v žiadnej domácnosti. A to, konkrétne, čalúnené kreslá s drevenými opierkami. Ich jednoduchý dizajn môže v novom farebnom prevedení očariť i dnes. Obzvlášť zaujímavo pôsobí kombinácia sýtych farieb na čalúnení s drevom nôžok a opierok.

Rovnaký dizajn vynikne aj na väčšej sedačke, ktorú nezabudnite doplniť o pár farebne zladených štvorcových vankúšikov. Do jedálne alebo za písací stôl zvoľte stoličky, ktorých základná konštrukcia je taktiež vyrobená z dreva. Avšak už bez bočných opierok na ruky, zato však s čalúnenou sedacou a chrbtovou časťou v jasných sýtych farbách.

retro stoličky - retro nábytok

Nezabudnuteľné 60. roky

Výrazným prvkom tohto obdobia bol v nábytku najmä plast, preto neváhajte siahnuť po kúskoch aj z tohto materiálu. Vsaďte aj na oblé tvary, čo ocenia aj rodičia malých detí, pretože takémuto nábytku chýbajú ostré hrany a znižuje sa tak riziko poranenia.

Medzi farby charakteristické pre 60. roky patrili najmä sýte odtiene, kontrastné vzory s kvetinami či geometrickými obrazcami. Doplnkami rovnako nešetrite. Môžete tiež siahnuť aj po výraznejších textíliách ako umelé kožušiny či výrazné farebné poťahy.

Ako zariaďovať v retro štýle?

Tak ako pri iných štýloch platí aj pri retro štýle, že je potrebné zariaďovať interiér s mierou. Príliš veľa nábytku a hlavne doplnkov vyvoláva dojem preplnenosti až gýčovitosti. Preto stavte radšej na niekoľko kvalitnejších centrálnych kúskov, ktoré obklopíte vhodnými doplnkami.

Pri retro štýle platí, že si môžete vyskladať interiér plný nostalgie a spomienok. Avšak neznamená to, že nemôžete použiť žiadny moderný nábytok. Práve naopak, kombinácia moderného a retro nábytku pôsobí veľmi sviežim a originálnym dojmom.

Využiť sa však dá aj starší nábytok a doplnky, ktoré mierne upravíte. Napríklad premaľujte starú knihovníčku alebo skrinku a využite ju ako praktický úložný priestor. Takisto môžete prelakovať alebo pridať patinu na staré stoličky alebo šatníkové skrine. Z doplnkov vyskúšajte pohľadať staré zrkadlá, vázy či iné dekorácie. Takýto retro nábytok je skutočne štýlový a originálny.

Obývacia izba

Retro kreslo a taburetkaCentrom tejto miestnosti je vždy pohodlná sedačka. Klasický retro dizajn pozostáva zo širšej sedačky s opierkami na ruky po stranách. Pokojne si však môžete zvoliť aj variant bez nich.
Ako materiál na poťah je vhodná koža či koženka, avšak v lesklých, svetlých farbách. Vyhnite sa tmavej koži deväťdesiatych rokov. Alebo siahnite po látkovom poťahu, pokiaľ si želáte väčšiu farebnosť.

Konferenčný stolík je nižší, najčastejšie z dreva a na nôžkach. K sedačke prislúchajú aj malé taburetky alebo kreslá s bočnými opierkami . Taktiež nezabudnite na praktickú knižnicu a sklenenú vitrínu.

Spálňa

Základným prvkom v tejto miestnosti bude ako obvykle posteľ spolu s nočnými stolíkmi. Pokiaľ nechcete vyhodiť všetok svoj starý nábytok, stavte na výmenu práve týchto dvoch spomínaných kúskov nábytku a zvyšok miestnosti dolaďte doplnkami.

Pokiaľ sa cítite na väčšiu zmenu v interiéri, do spálne môžete umiestniť aj rozmanité komody, skrine či poličky. Pre retro miestnosti je charakteristický aj stolík s dvoma menšími kreslami alebo taburetkami. Môžete ho využiť ako toaletný stolík a stoličky poslúžia pri večernom čítaní alebo na odloženie šatstva. Avšak, pozor, aby miestnosť nepôsobila gýčovito, držte sa radšej pravidla menej je viac.
V retro spálni môžete vyskúšať najrôznejšie farebné kombinácie, vyberajte najmä pestré, sýte odtiene. Tie následne skombinujete s doplnkami, predovšetkým textíliami. Ide napríklad o deky, koberce, rohožky, závesy, vankúše, či samotné obliečky.

Retro komoda

Jedáleň a Kuchyňa

Vintage chladnička GorenjeAj jedáleň ponúka netradičné možnosti, ako využiť retro štýl a svoju fantáziu. Môžete ostať pri klasike a nájsť jedálenský set z dreva. V tomto prípade vyberajte okrúhle alebo oválne stoly, ktoré doplníte stoličkami. Tie môžu byť čalúnené alebo na ne zvoľte farebné podsedáky.

Pokiaľ hľadáte niečo originálne, vyskúšajte iný materiál, a to v tomto prípade plast. Zvoľte si mierne futuristicky vyzerajúci stôl a nemu môžete doladiť farebné plastové alebo celočalúnené stoličky s kovovými nôžkami. Nezabúdajte, že všetok nábytok by mal byť oblých tvarov a môže obsahovať aj kontrastné vzory, napríklad prúžky.

V prípade kuchyne budete potrebovať o niečo viac fantázie pri hľadaní vhodného nábytku. Klasické retro kuchynské linky sú menej časté, ale o to budú pôsobiť originálnejšie. S čím sa však nemusíte trápiť sú spotrebiče. Mnohé známe spoločnosti vyrábajú kuchynské spotrebiče v rozmanitých retro verziách.
Môžete si tak do svojej kuchyne dopriať typickú chladničku zo 60. rokov, ktorá bude spájať retro dizajn s modernou technológiou. Takisto sú k dispozícií aj varné dosky, rúry na pečenie a drobné kuchynské spotrebiče. Sem sa radia napríklad mixéry, kuchynské roboty, rýchlovarné kanvice či kávovary.

Zvyšok miestnosti môžete doladiť doplnkami. Medzi nimi nájdete závesy a iné textílie, poličky či skrinky na potraviny. Môžete staviť aj na retro príbory a kuchynský riad, ktorý určite zaujme. Prípadne spojiť jedáleň s kuchyňou.

Detská izba

Retro poličkyPre deti sú zaujímavé najmä výrazné farebné kombinácie a netradičné tvary. Všetky tieto podmienky spĺňa retro nábytok, a tak môže osloviť aj vaše dieťa. Navyše, ak do detskej izby zvolíte nábytok z plastu, jeho údržba bude veľmi ľahká a odolnosť vysoká.

Pre deti je zaujímavý najmä futuristický nábytok s oblými tvarmi. V tomto štýle nájdete mnoho stolov a stoličiek, čím vytvoríte svojej ratolesti priestor, kde môže písať domáce úlohy a pripravovať sa do školy.
V rovnakom štýle zlaďte aj posteľ a ostatné doplnky, ako poličky či šatníkovú skriňu. Dôležité je, aby všetok nábytok a doplnky navzájom farebne ladili, inak môžu pôsobiť miestami rušivo.

Doplnky

V každej miestnosti sa vždy nájde priestor na umiestnenie vkusných doplnkov. V retro štýle určite nešetrite na farebných kobercoch a vankúšoch. K zaujímavým textíliám pre tento štýl patria aj závesy, často z hrubších látok v sýtych odtieňoch.

V kuchyni určite stavte na spomínané retro spotrebiče, príbory a kuchynský riad. Netradične bude pôsobiť aj staré rádio umiestnené na parapetnej doske alebo stolíku v obývačke. Takisto môžete ako dekoráciu využiť starý šijací stoj alebo na stenu umiestniť retro hodiny. Na nočný stolík jednoznačne patrí aj retro budík, prípadne klasický retro telefón s okrúhlym ciferníkom.

Na steny zaveste retro obrazy a fotografie. Môžete využiť aj staré kvetináče ako nádoby na uloženie drobných predmetov. Zaujímavo pôsobia aj retro svietidlá, najmä v obývacej miestnosti, prípadne spálni. Skrátka, možnosti sú obmedzené iba vašou fantáziou.

Retro doplnky do interiéru