Retro tabule

Z minulosti do prítomnosti – originálne retro tabule do vášho interiéru

Z minulosti do prítomnosti – originálne retro tabule do vášho interiéru

Znova hľadíte na prázdnu stenu pred sebou a rozmýšľate, ako ju jednoducho a efektne oživiť? Hľadáte jedinečný a originálny kúsok, ktorý by nezruinoval vašu peňaženku? Vyskúšali ste už retro tabule? Ak nie, začítajte sa do nasledujúceho článku a zistite, ako zaujímavo skrášliť váš interiér či obchodný priestor.

Retro tabule – o čo ide?

retro tabuľa hamburger

Ak vás pri pojme retro tabule napadli veľké drevené či plechové cedule v staromódnom dizajne, nie ste vôbec na omyle.

Retro tabule predstavujú široký sortiment rôznych dizajnov, kombinácií a farieb, ktoré žiaria na drevených či plechových podkladoch. V minulosti sa práve tieto cedule využívali ako reklamy, či už vo výkladoch, vývesných štítoch či iných miestach v obchodoch a podnikoch.

Mnohé z týchto dizajnovo zaujímavých kúskov skončili s príchodom modernizácie zabudnuté v skladoch, na povalách či smetiskách. Avšak nestratili sa úplne.

V dnešnej dobe dizajnéri objavujú čaro minulosti a zároveň jedinečné a zaujímavé spracovanie týchto tabúľ, ktoré sa hodí na dekoráciu takmer každého interiéru.

Ako vyzerá správna retro tabuľa?

Rozhodli ste sa dekorovať svoj interiér pomocou retro tabúľ, ale nie ste si istý, či kúsok, ktorý ste si vybrali, je naozaj tým, za čo sa vydáva? Samozrejme, že aj retro tabule majú svoje základné črty a charakteristiky, podľa ktorých je ich možné odlíšiť od moderných štýlov. Vy si tak môžete byť istí, že dekorujete svoj príbytok v ozajstnom retro štýle!

  • Rozmery – pôvodné retro tabule mali pomerne veľké rozmery, pretože išlo o reklamy, ktoré potrebovali upútať pozornosť zákazníkov nielen nápaditým dizajnom, ale aj svojou veľkosťou. Dnes sa však nemusíte už báť, že sa vám retro tabule na stenu nezmestia, existujú varianty s menšími rozmermi, ktoré nič nestratili na svojej štýlovosti.
  • Materiály – typicky boli v minulosti retro tabule vyrábané najmä z dreva, išlo väčšinou o hladké tenké dosky, svojim spracovaním pripomínali vzhľad paliet. Neskôr došlo aj na využitie kovu, najmä plechu, pri ich výrobe. Farba sa následne nanášala priamo na povrch.retro tabuľa CAFE
  • Spracovanie – retro tabule majú svoj vlastný štýl. Pri výbere drevenej varianty je časté, že jednotlivé spoje medzi doskami sú zvýraznené, aby sa dosiahol väčší vintage štýl danej cedule. Kvôli tomu je tiež na mnohých druhoch použitá patina, okraje dosiek majú ako keby „zošúchanú farbu“ a častá je aj imitácia popraskania či odlupujúcej sa farby. V prípade kovových variant sa taktiež uplatňujú podobné techniky. Zároveň sa necháva vyniknúť materiál a narába sa aj s jeho tvarom. Môžete sa stretnúť aj s mierne vypuklými či oblými tabuľami tiež v okrúhlych a oválnych tvaroch.
  • Nápisy & citáty – správna retro tabuľa sa okrem obrázkov nezaobíde aj bez výstižného nápisu. Veľakrát môže ísť o zaujímavý slogan. Výnimku netvoria ani rôzne motivačné citáty, či jednoducho pár slov, ktoré vám dokážu pri pohľade na vašu dekoráciu vykúzliť úsmev na tvári. Fantázií sa v tomto prípade medze nekladú a aj originálne fonty písma prispievajú k umeleckej hodnote celej retro tabule.
  • Štýly – retro tabule je najľahšie nájsť v klasických staromódnych dizajnoch z minulého storočia. Avšak, mnohé z nich sú aj vyrábané v jemných vintage štýloch a hodia sa tak aj do detských izieb. Pre moderné byty sú zas k dispozícií industriálne dizajny, ktoré oživujú nielen bývanie, ale aj reštauračné či obchodné priestory.
  • Autentickosť – mnohé retro tabule sa inšpirujú skutočnými ceduľami, ktoré bolo možné vidieť na najrôznejších miestach v priebehu minulého storočia. Nezriedka sa stáva, že je možné nájsť retro tabule v podobe reklamy na obľúbený produkt alebo službu.
  retro tabule

Zistite, ktorý štýl vám najviac vyhovuje

Pojem vintage zahŕňa veľké množstvo štýlov, ktoré boli charakteristické pre rôzne obdobia minulého storočia, či ešte skoršie. Zúžiť a uľahčiť výber pri retro tabuliach pomôže, ak si urobíte základný prehľad v rôznych štýlov vintage. Pre retro tabule ide najmä o:

  • 1900 – 1940 výrazné a hrubé kontúry a grafika
  • 1940 – 1990 originálne a pútavé farebné kombinácie

Vďaka prehľadu v základných štýlov je ľahké nájsť retro tabule, ktoré spolu ladia, a vytvoria tak harmonický interiér. Vyhnete sa tak gýčovitosti alebo nesúrodosti tabúľ z rôznych štýlov a období. Nemusíte byť interiérový dizajnér, aby ste sa vyhli chaotickosti a gýču, stačí si ujasniť, z ktorej doby chcete čerpať inšpiráciu. Môžu to byť 60., 70. roky či iné časové obdobie.
Pred tým, než vyberiete retro tabuľu, prezrite si staré fotografie, novinové články či obaly produktov z tej doby, ktorú uprednostňujete, a vaše rozhodovanie pri výbere bude hneď o niečo jednoduchšie. Niekoľko zaujímavých kúskov nájdete aj v e-shope Bighome.

Aj deti si prídu na svoje

Retro tabule nie sú len výsadou obchodov alebo veľkých obývacích priestorov. Ich dizajn sa síce často spája s industriálnym štýlom, ale nemusí byť tomu vôbec tak. V ponuke sú najrôznejšie kombinácie farieb, vrátane jemných pastelových odtieňov v romantickom vintage štýle viac ako vhodnom do dievčenských izieb. Vtipné ilustrácie a slogany je možné využiť zas v chlapčenskej izbe. Pre tých najmenších sú k dispozícií aj milé spracovania zvieratiek, plyšových medvedíkov či iných hračiek – aj toto sú retro tabule.

Retro tabule = pútače pozornosti

retro ceduľa

Mnohé reklamy sú v dnešnej dobe veľakrát vyzývavé a vo výkladoch obchodov pôsobia niekedy na zákazníkov presne opačne, než by mali. Ak chcete predísť tomu, aby sa aj vaše podnikanie stratilo vo víre jednotvárnych pútačov, skúste siahnuť po retro tabuliach.

Dnes vývesné retro štíty a cedule na obchodoch vidno iba zriedka, o to viac budú pútať pozornosť zákazníkov, keď sú umiestnené vedľa názvu predajne či vo výklade. Mnohokrát je práve zaujímavý a originálny dizajn tým, čo osloví okoloidúcich a presvedčí ich vstúpiť do predajne.

Neobvyklé retro tabule je možné využiť nielen v predajniach s tovarom. V dnešnej dobe sa nájdu najmä v kaviarňach či reštauráciách, kde navodzujú veľmi príjemnú atmosféru pre hostí. To isté platí aj pre haly hotelov a menších penziónov. Využiť sa dajú aj v kaderníctve, krajčírstve alebo v iných priestoroch, ktoré sa dajú v priebehu pár minút neobyčajne premeniť z fádnych na štýlové.

Ako využiť retro tabule v reštauračných zariadeniach?

retro tabuľa coca cola

Použitie retro tabúľ v reštauráciách, kaviarňach či baroch je kapitolou samo o sebe, pretože ponúka veľa možností kombinácií a priestoru na využitie fantázie. Najľahším a veľmi efektným spôsobom je využitie retro tabúľ nad pultom baru alebo kaviarne. Vtedy je vhodné zvoliť ilustrácie jedál a nápojov, ktoré daný podnik ponúka.

Nad stoly sa hodia menej grafické a nenápadnejšie retro tabule. Vhodné sú predovšetkým tie, ktoré obsahujú rôzne vtipné či motivačné frázy. Je dobré, keď ráz retro tabúľ a aj ich obsah ladí s celkovým interiérom podniku. Neobyčajnou možnosťou je aj umiestnenie retro tabule priamo na dvere – aj týmto spôsobom sa dajú zaujímavo uvítať hostia.

Netreba zabudnúť ani na toalety a šatne. Aj v tomto prípade sa dajú nájsť cedule označujúce miestnosti pre dámy a pánov. Zákazníkom je aj možné originálnou a nevtieravou formou pripomenúť, aby zavreli dvere, zhasli svetlo či nechali prepitné. Mnohokrát sú takéto nevšedné retro tabule oveľa viac účinnejšie, než fádne papierové cedule.