rustikálny nábytok

Rustikálny nábytok

Rustikálny nábytok

Už desaťročia prináša rustikálny nábytok pohodlie a atmosféru pokoja do mnohých domácnosti po celom svete. Jeho základom je využitie prírodných materiálov a teplých, hrejivých farieb, ktoré sú nielen ľahko kombinovateľné, ale dokážu zútulniť akýkoľvek interiér. Zistite aj vy, ako si zariadiť svoje bývanie v rustikálnom štýle a inšpirujte sa našimi praktickými radami a typmi.

Vznik rustikálneho štýlu

Prvé prvky rustikálneho štýlu sa začali objavovať už pred viac než dvoma storočiami v USA. Tu využívali tento nábytok najmä obyvatelia na vidieku, kde bolo dostatok dreva a prírodného materiálu. Zároveň sa veľký dôraz kládol na maximálnu funkčnosť, praktickosť a dlhú životnosť nábytku. Preto nebola dekoratívna stránka až taká výrazná, avšak vďaka tomu mohol vyniknúť prírodný ráz nábytku. Často totiž pozostával z nahrubo opracovaných dosiek, ktoré upriamovali pozornosť na prírodnú štruktúru dreva.

Dnes však nájdete rustikálny nábytok v najrôznejších podobách a obmenách. Už dávno pri tom neplatí, že tento nábytok je po dekoratívnej stránke menej výrazný. Práve naopak. Moderný rustikálny nábytok neraz vyniká masívnym prevedením, rozmanitými prírodnými odtieňmi a mnohokrát je aj zdobený originálnou drevorezbou. Aj vďaka tomu sa mnohé kúsky zaraďujú medzi luxusné bytové doplnky. V súčasnosti poznáme tiež ďalšie štýly, ktoré sa odvodzujú od rustikálneho, a to francúzsky rustikálny štýl a sedliacky štýl.

Francúzsky rustikálny štýl

Táto vkusná verzia rustikálneho štýlu načerpala jemnosť, ladnosť a eleganciu práve vo Francúzsku. Vďaka tomu vyniká použitím opracovanejších dosiek a hrán nábytku. Zároveň je pre tento štýl typický odklon od čisto dreveného nábytku bez farebných úprav. Naopak, francúzsky rustikálny štýl vyniká svojimi svetlými pastelovými odtieňmi, pričom v žiadnom interiéri nesmie chýbať biela, sivá či strieborná farba. Naopak, zlaté odtiene v tomto štýle vôbec nenájdete, preto nepôsobí príliš okázalo, ale naopak jemne a elegantne.

Taktiež tu má výraznejšie uplatnenie kov, napríklad v podobe postele, starožitných kohútikov alebo doplnkov. Typická je najmä meď, mosadz, ale aj rôzne skorodované doplnky. Nebojte sa siahnuť tiež po kovových kúskoch s pastelovými nátermi, obzvlášť zaujímavo pôsobí, keď je ich farba mierne ošúchaná, odlupujúca sa, ale na nej vidno hrdzu. Tieto základné prvky ľahko skombinujete s ďalšími doplnkami ladenými v staroružovej, levanduľovej, svetlomodrej, mätovej či krémovej farbe.

  rustikálna komoda Francúzsky štýl  

Sedliacky štýl

Ide o typického predstaviteľa rustikálneho štýlu, s ktorým sa u nás najčastejšie stretávame na chatách, chalupách a v rodinných domoch. Veľakrát je v tomto štýle zariadené celé obydlie, pretože sedliacky štýl sa veľmi ťažko kombinuje s modernými štýlmi. Aj preto základným materiálom v tomto štýle je drevo, ktoré neraz tvorí aj obklad stien. Avšak pokiaľ nemáte toľko dreva k dispozícii alebo sa nechcete púšťať do tak náročnej prestavby interiéru, sedliacky štýl ľahko dosiahnete aj vďaka použitiu vhodného nábytku a doplnkov.

Typickým sedliacky nábytkom sú masívne kúsky z často nahrubo upracovaných dosiek ošetrených iba bezfarebným lakom, prípadne voskom. Dominantou miestnosti je najmä posteľ, stôl, kuchynská linka či skriňa, preto by tieto kúsky mali byť čo najvýraznejšie. Aj vďaka tomu nebude potrebný veľký počet doplnkov, vhodné sú však predovšetkým textílie v teplých sýtych farbách ako závesy, koberce či vankúše.

 

Výhody rustikálneho nábytku

Rustikálny konferenčný stolík
  • Kvalitné masívne prevedenie a precízne opracovanie
  • Prírodný ekologický materiáldrevo
  • Elegancia, vďaka ktorej zaujme v každom interiéri
  • Rôzna povrchová úprava od laku po vosk
  • Zútulní a prinesie nádych prírody do príbytku
  • Pomáha navodiť príjemnú atmosféru vďaka starožitnému vzhľadu
  • Vhodný aj do mestských bytov a domov
  • Môžete si vybrať z viacerých smerov rustikálneho štýlu
 

Typické znaky rustikálneho nábytku

Aj rustikálny nábytok má svoje charakteristické črty a vlastnosti, vďaka ktorým ho ľahko rozoznáte od iných štýlov a smerov. V prvom rade, rustikálny nábytok nesmie evokovať pocit novoty, naopak mal by mať nádych starobylosti a možno aj miernej ošúchanosti. Preto sa povrch rustikálneho nábytku rôzne upravuje, aby sa dosiahol efekt starožitného nábytku, napríklad pomocou popraskanej farby, zošúchaného laku, patiny na kovových úchytoch alebo zaoblenými hranami.

Tradičným materiálom rustikálneho nábytku je drevo. V našich zemepisných šírkach ide najčastejšie o dub, smrek či borovicu, ktorá sa považuje za klasický materiál rustikálneho štýlu. K tomuto nábytku patrí aj kov, ktorý sa však uplatňuje iba v menšej miere, a to v podobe kovových úchytov alebo závesov na pohyblivých častiach výrobkov.

  rustikálny stolík

Ako zariaďovať v rustikálnom štýle?

Aj váš interiér môžete ľahko zútulniť aj bez pomoci profesionálnych dizajnérov. Zariaďovanie príbytku v rustikálnom štýle nie je žiadna veda, stačí pár správnych centrálnych kúskov nábytku a niekoľko funkčných doplnkov, ktoré v okamihu premenia každú vašu miestnosť na oázu pokoja. Inšpirujte sa preto našimi praktickými radami a typmi pre dekorovanie v rustikálnom štýle!

Kuchyňa

Práve kuchynské priestory ponúkajú neobmedzené možnosti pre vašu fantáziu. Môžete staviť na francúzsky rustikálny štýl a siahnuť po svetlých farbách, pričom základ by mala tvoriť biela, sivá alebo piesková farba. K nej dolaďte doplnky, ktoré môžu byť aj v iných pastelových odtieňoch. Nezabudnite pri tom na čo najväčšie využitie dreva a patinovaných kovových doplnkov. Pokiaľ si myslíte, že interiér bude príliš strohý, vyskúšajte pridať okrasné zelené rastliny a doplnky z nich, napríklad vence. Dominantou priestoru by mala byť masívna pracovná doska, starožitné mosadzné vodovodné kohútiky či drez. Do interiéru sa hodia aj doplnky s nádychom starobylosti, napríklad staré kovové hrnčeky a džbány, príbory a maľované taniere.

Sedliacky štýl dáva do popredia drevo v najrôznejších prírodných odtieňoch. Z neho by mala byť aj pracovná doska, rovnako ako skrinky. Pokiaľ nemôžete vymeniť celú kuchynskú linku, postačí už nahradenie starých dvierok na kuchynských skrinkách rustikálnymi. V tomto štýle sa vyrábajú tiež ďalšie kuchynské nevyhnutnosti ako digestor, vodovodné kohútiky či starožitne ladený sporák.

  rustikálna kuchyňa

Spálňa

Rustikálny štýl viac ako dobre vynikne práve v tejto miestnosti, pričom zariaďovanie vôbec nie je náročné. Centrálnym kusom nábytku je totiž posteľ, ku ktorej stačí doladiť už iba skriňu, bielizník, nočné stolíky, prípadne toaletný stolík. Ak si zvolíte sedliacky štýl, nezabudnite na mohutnú posteľ z masívneho nahrubo opracovaného dreva plnú prikrývok a vankúšov v teplých farbách. Šatníková skriňa by rovnako mala byť z masívu, pričom jej dvierka môžu byť zdobené jemnou drevorezbou. Takisto je vhodné staviť aj na nápadnejšie úchyty. To isté platí aj o bielizníku. Pri výbere nočných stolíkov uprednostnite jednoduchšie typy, zároveň by mali byť nižšie než posteľ a ponúkať aj úložné priestory.

Francúzsky štýl je jemnejší. Centrom izby je posteľ často s kovovým rámom, ale aj zaujímavé sklenené svietidlá. Vo francúzskej rustikálnej izbe by nemal chýbať toaletný stolík vo svetlej farbe so zrkadlom zasadeným v ozdobnom ráme. Rovnako nezabudnite ani na čerstvé kvetiny či najrôznejšie obrazy (zaujímavé sú najmä akvarely) vo vintage rámoch.

  Rustikálna spálna biela

Obývacia izba

Pohodlná látková sedačka je nevyhnutnosť každej obývacej miestnosti. Podľa toho, aký smer rustikálneho štýlu si zvolíte, môžete dekorovať buď vo svetlých pastelových farbách, alebo staviť čisto na nahrubo opracované drevo. Obývacia izba by mala vynikať tiež použitými textíliami, ktoré majú byť na dotyk aj pohľad teplé a komfortné. Vhodné sú sýte farby ako červená, tmavohnedá, tmavomodrá či sýtozelená pri sedliackom štýle. Krémovejšie textílie sú naopak typické pre francúzsky rustikálny štýl. Nezabudnite do interiéru pridať aj závesy, poličku na knihy a starožitné hodiny. Vhodné sú aj drobné doplnky na parapetných doskách a sviečky v ozdobných vintage svietnikoch.

Jedáleň

stolička stolík rustikal

Aj vaše stolovanie môže byť v rustikálnom štýle. Nepotrebujete na to veľa, stačí kvalitný stôl a pár doplnkov. Sedliacky štýl si žiada tradičný, masívny drevený stôl. Zvýrazniť rustikálny dizajn môžete aj použitím lavíc namiesto stoličiek. Interiér je vhodné doplniť aj príborníkom, prípadne starožitnou truhlicou.

Francúzsky rustikálny štýl je decentnejší a typický je preň biely drevený nábytok a stoličky s vyrezávanými operadlami. Nesmú na nich chýbať ani mäkké podsedáky v rôzny kvetinových vzoroch alebo pastelových farbách. Na stole by mala dominovať váza čerstvých či sušených kvetov. Takisto steny môžu zdobiť kvetinové vzory, tapety alebo maľované taniere. Tie môžete vystaviť aj v zaujímavom príborníku, ktorý tak splní nielen svoju dekoračnú funkciu, ale poskytne vám aj praktické úložné priestory. Na záver svojej jedálni dodajte luxusný nádych aj využitím svietnikov v striebornej farbe.