Vidiecky nábytok

Vidiecky nábytok

Vidiecky nábytok

Hľadáte nábytok, ktorý prinesie do vášho príbytku teplo domova? Nelipnete na presnosti a máte radšej originalitu? Práve pre vás je vhodný vidiecky nábytok, ktorý do každého interiéru prináša nádych prírody a umožňuje tak vytvoriť tú pravú domácu pohodu. Navyše sa neriadi striktnými pravidlami, a tak zariaďovať svoj dom či byt vidieckym nábytkom zvládne naozaj každý!

Pohodlie a harmónia vidieckeho nábytku

Mnohým sa pri pomyslení na vidiecky nábytok vybavia staré drevené zruby, aké dnes vídame najmä v skanzenoch. Vidiecky nábytok však môžete použiť v akomkoľvek interiéri a na to, aby vytvoril harmóniu a príjemnú atmosféru nie je nevyhnutné, aby bola celá stavba z dreva ako to vidíme, napríklad na chatách.

Vďaka vidieckemu nábytku môžete zariaďovať elegantne a účelne každý interiér. Či už ide o klasický byt, moderný bungalov či priestranný ateliér, vidiecky nábytok dokáže všade vniesť kúsok pohodlia a domova. Pri jeho výrobe sa využíva najmä drevo v rôznych opracovaniach so svojou zaujímavou štruktúrou, a tak si môžete byť istí, že do svojho príbytku zároveň vnášate aj neuveriteľne originálny a jedinečný kúsok.

  vidiecky nábytok komoda masív

Kvalitný vidiecky nábytok – ako ho spoznať?

Na trhu je dostupné veľké množstvo najrôznejších druhov vidieckeho nábytku. Pri jeho kúpe je však najdôležitejšie dbať na kvalitu, aby vám nábytok mohol slúžiť dlhé roky. Na čo si však dať pozor?
Už pri kúpe sa oboznámte s materiálom. Vyberajte kvalitné masívne drevo, pokojne môže byť aj exotické, fantázii sa medze nekladú. Dôležité je, aby drevo bolo na dotyk príjemné a nejavilo žiadne výrazné chyby a kazy. Naopak, ak má prirodzenú štruktúru je to len dobre, pretože tá dotvára správnu vidiecku atmosféru. Skontrolujete aj lak, najmä to, či je nanesený správne v rovnomernej vrstve a nie sú vynechané žiadne miesta.

Ak objavíte vidiecky nábytok kombinovaný s kovom, nemusíte sa báť, že už ide o celkom odlišný štýl. Pre ľudí, ktorí milujú modernejší nábytok, sú práve takéto kúsky ako stvorené. Opatrne však s patinou.
Ak sa rozhodnete pre doplnky s touto dekoráciou, voľte ich s mierou a kombinujte s lakovanými povrchmi či keramikou. Rozhodne sa vyhnite plastu, gume či iným podobným materiálom. Vidiecky štýl a nábytok majú odrážať krásu prírody, preto nepoužívajte moderné materiály, ktoré by mohli celý efekt narušiť.

Druhy vidieckeho nábytku

Vidiecky nábytok a rovnomerný štýl predstavuje širokú škálu produktov, z ktorých si môžete vybrať tie správne pre vašu domácnosť. Existuje však viacero štýlov, ktoré sa uplatňujú pri vidieckom nábytku. Môžete ich dosiahnuť veľmi jednoducho – stačí pár centrálnych kusov nábytku v klasickom vidieckom dizajne. Ku nim stačí pridať doplnky, ktoré už zodpovedajú príslušnému štýlu a je hotovo.

Provensálsky štýl

Ide o azda najznámejší z vidieckych štýlov. Ak si predstavujete tlmené pastelové farby v kombinácií s drevom a košíkmi plnými levandule, tak ste trafili do čierneho. Tento štýl sa vyznačuje eleganciou, ležérnosťou, čistou a slnečnosťou, aká je typická pre oblasť jeho vzniku – Provensálsko. Na to, aby ste docielil tento štýl, stačí, ak interiér doplníte o doplnky vo svetlých farbách, napr. závesy, vázy, lampy, vankúše a podušky. Zároveň nezabudnite využiť aj kvetinové vzory, ktoré sú veľmi elegantné a presne zapadnú do tohto štýlu.

  vidiecky nábytok - provensalsky štýl  

Anglický vidiecky štýl

Tento štýl je kombináciou dvoch tradičných štýlov, a to romantického, ktorá vnáša do príbytku starobylosť a pohodu a viktoriánskeho štýlu zabezpečujúceho eleganciu a jedinečnosť. Anglický vidiecky štýl je zdobený, honosný a s nádychom bohatstva. Vyberte si preto jednoduchší kúsok nábytku a pomocou doplnkov (svietniky, kryštálové poháre a vázy, lustre, vyšívané vankúše) dolaďte celú atmosféru. Top farbami sú zlatá, tmavočervená a zelená, prípadne kráľovská modrá. Tá vynikne nádherne v kombinácii s hnedou textúrou dreva a smotanovou farbou, ktorú môžete využiť na steny.

 

Toskánsky štýl

Vidiecky nábytok - toskánsky štýl

Opäť ide o jeden z ležérnejších štýlov, ktorý vám jednoducho dokáže vyčariť úsmev na tvári a pripomenúť vám dovolenku strávenú na brehu mora. Na rozdiel od provensálskeho štýlu je viac elegantnejší a využíva aj kovové prvky, ktoré môžu byť pokojne aj súčasťami nábytku.

Bez farieb ako tmavozelená, olivová, terakotová, okrová či tmavožltá sa to jednoducho nezaobíde. Veľmi účelne celý nábytok vynikne v kombinácií s tehlovými či kamennými obkladmi.
Na podlahu môžete využiť dlažbu a na dozdobenie interiéru použite drobné háčkované dečky či ručne vyšívané obrúsky a obrusy najmä v bielej farbe.

 

Americký country štýl

Učaroval vám svet Divokého západu a kovbojov? Tento štýl je rozhodne pre vás, navyše je veľmi účelný a praktický, pretože vznikal v dobách, keď ľudia zariaďovali svoje príbytky síce skromne, ale dôrazom na detail a funkčnosť. Jednoznačne siahnite po zemitých farbách a masívnejších kusoch nábytku často aj z neopracovaného dreva s rôznymi druhmi náterov. Nezabudnite doplniť interiér károvanými textíliami a prešívanou dekou.

Rady pri zariaďovaní vidieckym nábytkom

Do svojho interiéru môžete zvoliť veľmi veľa variácií najrôznejších kusov nábytku. Ako sa však vyhnúť najčastejším chybám pri zariaďovaní? Jednoznačne stavte na kvalitu. Stačí jediný centrálny kus nábytku, ktorý upúta pozornosť a zvyšok môžete doladiť pomocou zaujímavých doplnkov. Ušetríte tak nie len peniaze, ale zároveň priestor nebude pôsobiť príliš preplnene. Vďaka vhodným dekoráciám môžete štýl doladiť podľa nálady a prakticky kedykoľvek ho aj meniť.

Pri výbere nábytku zvoľte radšej kusy, ktoré sú z kvalitného masívneho dreva. Pre vidiecky nábytok sú charakteristické aj rôzne krivé línie, nahrubo opracované dosky. Nejde však o nedokonalosti, napokon je to zámer dizajnérov, aby každý kúsok bol čo najviac autentický a zaujímavý.
Na výber je takisto aj viacero druhov masívneho dreva od dubu až po borovice. Ak ste milovníci nostalgie, rozhodne siahnite po čo najviac masívnom kúsku, ak hľadáte niečo jednoduchšie a modernejšie aj tu si prídete na svoje. Stačí sa rozhodnúť pre menej robustné kusy, napríklad aj v kombinácií s kovom.

 

Obývacia miestnosť

Za centrálny kus nábytku sem môžete zvoliť sedačku, konferenčný stolík alebo zaujímavú komodu. Ku nej stačí doladiť zvyšok nábytku a doplnky. Steny sa hodia jednoduché, vo svetlých farbách, prípadne obložené drevom. Veľmi efektne vyniknú neomietnuté trámy tiahnuce sa popod strop.
Na podlahu zvoľte dlažbu, prípadne drevené parkety. Na zútulnenie priestoru siahnite po tkaných domácich kobercoch, prípadne kožušine. Tie môžete použiť aj na prehodenie cez sedačku. Ku rohu steny alebo pod okno môžete zvoliť aj drevenú lavičku vystlanú vankúšmi. Bude predstavovať ideálne miesto na čítanie a oddych.

Kuchyňa a jedáleň

Dominantný kus nábytku tu jednoznačne predstavuje kuchynská linka a jedálenský stôl. Pri výbere linky je vhodné zvoliť predovšetkým drevené kusy a na pracovnú dosku použiť masívne drevo.
Pri jedálenskom stole môžete naplno využiť svoju fantáziu. Vhodné sú predovšetkým opäť masívne kusy nábytku, často môžu mať akoby „neopracované okraje“, ktoré však zväčšujú originalitu a autenticitu celého kusu nábytku. Stôl umiestnite doprostred miestnosti, bude tak pôsobiť oveľa viac domáckejšie. Na sedenie postačí pár vhodných stoličiek. Originálne však pôsobia široké drevené lavice, ktoré môžete pokryť ručne tkanými poduškami, prípadne kožušinami.

Ako doplnok miestnosti sa skvelé hodí aj príborník. Ide hádam o jeden z najtypickejších prvkov pre vidiecky štýl. Môžete ho umiestniť tak do kuchyne, ako aj do jedálne. Odbremeníte tým svoju kuchynskú linku od tanierov a pohárov a vznikne v nej viac miesta na potraviny a iné drobnosti.

Vidiecky nábytok - kuchyňa

Spálňa

Dominantou je tu rozhodne posteľ. Mala by pozostávať z masívneho dreva, často so silnými nôžkami a výrazným čelom. Naň je vhodné použiť hrubšie dosky s nerovnými okrajmi, ktoré zvýraznia jedinečnosť nábytku. Jednoduché drevené stolčeky a stolíky skvele poslúžia ako nočný stolík.
Nezabudnite ani na úložné priestory. Do spálne sa hodí komoda, tak ako aj šatníková skriňa. Taktiež by mali byť z masívneho dreva. Na podlahu sú vhodné mäkké tkané koberce. Nepohrdnite ani závesmi a kvetinami v drobných črepníkoch, ktoré môžete rozmiestniť po celom byte či dome.

posteľ vo vidieckom štýle