Vintage nábytok

Vintage nábytok

Vintage nábytok

Romantika, staromódnosť, história, útulnosť či ošumelá elegancia – aj to sú slová, ktoré vás môžu napadnúť pri pohľade na vintage nábytok. Veď kto by nechcel mať doma príjemnú atmosféru, v ktorej by si mohol odpočinúť od zhonu každodenného života? Práve preto je tu vintage nábytok a rovnomenný štýl, ktorý prináša harmóniu a teplo do každého príbytku.

Začiatky vintage štýlu a nábytku

Termín vintage pôvodne slúžil úplne inak ako ho poznáme dnes. Zvykli sa ním označovať zvlášť dobré ročníky vína, portského, prípadne whisky. Postupne sa význam tohto slova začal používať na pomenovanie všetkého „starého a dobrého“. My ho najmä chápeme ako návrat k dizajnu a trendom dvadsiatych až sedemdesiatych rokov minulého storočia. Často sa spája s vidieckym či provensálskym štýlom, ktorý je tiež od neho odvodený.

K vintage štýlu môžeme zariadiť všetko od bytových dekorácií, nábytku, textílií, oblečenia, techniky či šperkov. Samozrejme, nehovoríme tu vždy len o origináloch, ktoré môže byť niekedy náročné získať. Patria sem aj výrobky vyrobené v súčasnosti inšpirované daným obdobím dvadsiateho storočia. Zároveň tak predstavujú určitú výzvu pre dizajnérov vyrábať nové funkčné veci v štýle minulých čias a nielen bezduché predmety.

Vintage nie je retro

vintage nábytok séria painted

Hoci majú oba tieto štýly veľa spoločné, predsa sa len líšia najmä z hľadiska interiérového dizajnu.
Vintage sa sústreďuje najmä na používanie originálnych, pôvodných prvkov, ktorým dokáže vdýchnuť nový život. Zároveň je bežná kombinácia moderných a vintage kusov nábytku v interiéri, ktoré poľahky vytvoria útulný a príjemný dojem.

Platí tu aj, že vintage siaha trochu hlbšie do minulosti ako retro. Z toho dôvodu pôsobí viac zdobenejšie, romanticky, žensky či jemnejšie. Nesmú pri ňom chýbať kvetinové vzory, naopak geometrické tvary, ktoré sú typické pre retro, v interiéri zariadenom vo vintage štýle nenájdeme. Aj čo sa týka farebnosti tu platia určité rozdiely.
Pre vintage nábytok a štýl sú charakteristické jemné, svetlé, pastelové odtiene. Retro nábytok zas vyniká farebnosťou, sýtymi a veselými farbami.

Definícia vintage a retro nábytku a štýlu sa tiež mierne líši v závislosti od krajiny. U nás sa termín retro používa na označenie dizajnu zhruba od 50. rokov minulého storočia. Jeho obľúbenosť je vďaka historickým okolnostiam mierne menšia ako u klasického vintage štýlu našich babičiek a prababičiek, ktorému zas patrí u nás obdobie pred 50. rokmi.
V iných štátoch, napríklad v škandinávskych krajinách, je za vintage považované všetko staré a pôvodné do zhruba sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Ako si vybrať správny vintage nábytok?

V prvom rade si treba uvedomiť, aké sú základné charakteristiky vintage nábytku, aby ste si mohli byť istí, že váš príbytok bude dýchať tou správnou atmosférou. Medzi hlavné znaky tohto nábytku patrí elegancia, ktorá sa spája s pohodlnosťou a praktickosťou.
Typickým materiálom je masívne drevo. Často sa naň používajú rôzne nátery a farby v jemných v pastelových odtieňov. Nebojte sa popraskanej či ošúchanej farby, práve nábytok s týmito prvkami dýcha tou pravou vintage atmosférou. Pokiaľ nábytok obsahuje kovové súčasti či doplnky, zvoľte tie s patinou, ktoré ešte viac umocnia celý dojem.

 • Kuchyňa – pre túto časť domu či bytu sú typické drevené skrinky, aké možno ešte vídavate u starých a prastarých mám. Vynikajúcou voľbou sú nábytkové solitéry, napríklad kredenec, príborník alebo polica na taniere v kuchyni. Skúste do nej uložiť maľované taniere so vzormi kvetín či krajiniek, ktoré ozvláštnia celý interiér.
  Na stoličky priviažte farebné textilné podsedáky. Nezabudnite ani na úchytky na skrinkách či komodách. Skvele vyniknú porcelánové či patinované kusy.
 • Obývacie miestnosti – za centrálny kus nábytku je dobré zvoliť sedačku. Sedací nábytok v tomto štýle je veľmi pohodlný, obvykle mäkko textilne čalúnený. Zvyšný nábytok by mal pozostávať najmä z dreva, ktoré je ponechané buď v prírodnej farbe, ale natreté svetlými pastelovými odtieňmi.
  Miestnosť môžete doplniť komodou či drevenými truhlicami.
 • Spálňa – hlavnou dominantou by mala byť posteľ. Mnohokrát má masívne čelo a nôžky. Zvýrazniť ju môžete ešte viac pomocou kvetinovej prikrývky alebo obliečok vo vintage dizajne. Pred posteľ môžete umiestniť lavičku v zladenom čalúnení. Efektne pôsobia aj stojanové vešiaky či drobné vešiačiky na stene. Nezabudnite ani na závesy, ktoré sú jemné a môžu siahať až po zem. Prípadne nebesá nad posteľ v bielej farbe.
 • vintage chladnička gorenjeDoplnky – z textilných druhov určite siahnite po závesoch, záclonách, nebesách, obrusoch, mäkkých kobercoch či vankúšoch. Pokojne poukladajte aj niekoľko drobných vankúšov na sedačku a zútulnite tak celý priestor.
  Vynikajúcim doplnkom sú veľké či menšie zrkadlá v patinovaných kovových rámoch. Ďalej aj zarámované fotografie rozvešané po stenách. Dojem umocníte ešte viac pokiaľ pôjde o dobové čiernobiele fotografie. Nešetrite ani na sviečkach či sušených kvetinách, ktoré môžete rozostaviť po celom príbytku vo vázach a svietnikoch alebo samostatne.
 • Spotrebiče – na trhu existujú aj viaceré varianty moderných spotrebičov vo vintage štýle. Siahnite aj po tých, ktoré sú navrhované v rustikálnom štýle, podobnom vintage. Ide najmä o šporáky, drezy, chladničky či kúpeľňovú sanitu (napríklad vodovodné kohútiky či umývadlá). Hodiť sa môže napríklad aj takáto chladnička od firmy Gorenje.
 • Osvetlenie – vintage štýl kladie veľký dôraz na detaily, ku ktorým sa radí aj osvetlenie. Práve jeho správny výber môže podčiarknuť celý ráz interiéru, preto by ste mu mali prikladať rovnakú dôležitosť ako výberu nábytku.
  Nad kuchynský stôl sa najviac hodí lampa s keramickým či kovovým tienidlom, najlepšie v pastelových odtieňoch.
  Zaujímavé sú aj lampy s nastaviteľnou výškou, do obývačky a spálne voľte menšie lampičky s textilnými tienidlami najmä ako doplnky na stoly či nočné stolíky.
  Zároveň si môžete jednotlivé kúsky dotvoriť – na tienidlo použiť rovnakú látku ako na čalúnenie či závesy. Ako hlavný zdroj svetla použite kovový a najlepšie krištáľový luster, ktorý vytvorí úžasnú atmosféru v romantickej spálni či obývacej izbe.
vintage nábytok vintage komoda
Vintage komoda – séria nábytku OLDTIME

Farby vintage štýlu a nábytku

Pokiaľ hľadáte vhodnú farebnú kombináciu pre váš nábytok a doplnky vo vintage štýle, siahnite predovšetkým po svetlých odtieňoch. Idem najmä o jemné, neutrálne tóny šedej, piesková či béžová, svetlé, ako zaprášené pastelové odtiene, napríklad zelenej, modrej či ružovej. Všetky tieto farby sa skvele hodia na hlavné kusy nábytku, ako aj na vymaľovanie stien. Zaujímavé kombinácie voči nábytku vytvára aj použitie tapiet s jemnými kvetinovými vzormi.

Pokiaľ túžite po modernejšom oživení interiéru, stačí ak doň doplníte pár doplnkov v sýtejších farbách, ktoré však nenarušia základný vintage koncept, naopak ho zvýraznia.

Zariaďovanie vintage nábytkom

 1. Posteľ – dominanta spálne

Vo vintage štýle by mala mať každá miestnosť svoj dominantný kus nábytku, ku ktorému doladíte zvyšné kusy zariadenia a bytové doplnky. V spálni by to mala byť práve posteľ. Pokojne si vyberte druh s masívnym čelom, čím zdobenejší a mohutnejšie bude, tým lepšie. Veľmi dobré je doladiť aj posteľné obliečky k zvyšku interiéru. Skrášliť ich môžete tiež pomocou rôznych čipiek, saténových stúh či mašlí.

masívny vintage nábytok - komoda abeceda
 1. Komoda je základom

Ide o kus nábytku, ktorý sa neodmysliteľne spája práve s vintage štýlom. Práve vintage komoda je veľakrát bohato zdobená rôznymi vyrezávanými ornamentmi a je vyrobená z dreva. Na pravú vintage atmosféru stačí niekedy práve tento kus nábytku s vhodnými doplnkami a budete sa diviť, ako premenia celý váš interiér.

 1. Závesy a záclony

Záclony sú typickým prvkom pre vintage štýl. Niekedy postačí, ak do interiéru umiestnite obyčajné biele záclony a celý ho prežiaria. Pokiaľ nie ste priaznivci záclon, vyskúšajte závesy. Na trhu je dostupná široká paleta rôznych druhov či už jednofarebných, ale s rôzne zdobených s ornamentmi.

 1. Podlahy a koberce

Nebojte sa odhaliť drevenú podlahu. Aj pokiaľ nežiari novotou, ľahko to môžete zmeniť. Stačí ju natrieť bielou farbou a vniesť tak do nej úplne nový život. Ak máte pocit, že svetlá farba zvýrazní nedokonalosti, nemusíte mať obavy, pretože práve tie dodajú celej miestnosti ten pravý vintage vzhľad. Na zútulnenie použite menší koberček s klasickým vzorom. Dobré je, ak jeho farba nie je kontrastná, ale neutrálna a jemná.
Aj v našej ponuke nájdete vintage koberce z ktorých si určite vyberiete.

 1. Vintage nie je len interiér

Vintage nábytok nemusíte využiť len v interiéry. Pokojne si v tomto štýle môžete zariadiť aj terasu, balkón či záhradný altánok. Pri výbere záhradného nábytku sa sústreďte najmä na to, aby bol z dreva alebo kovu (v tomto prípade najlepšie pokrytý patinou).
Opäť vsaďte na základné pastelové odtiene, do ktorých môžete pridať pár žiarivejších farieb. Sedenie tiež ozvláštnia podsedáky a vankúše zo vzorovanej látky a, samozrejme, kvetiny. Či už sú v črepníkoch alebo záhonoch, vždy spestria váš exteriér.